loader

Znamy wykonawców elektrowni jądrowej w Polsce

Trzej pracownicy budowlani w sprzętach ochronnych i kaskach przeglądają plany w miejscu pracy, na tle częściowo wybudowanych budynków i zaparkowanego samochodu.

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków, firmę wchodzącą w skład Grupy Budimex, do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Amerykański koncern, odpowiedzialny za projekt, powierzył Mostostalowi produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Dodatkowo Budimex SA prowadzi rozmowy z wykonawcą na temat realizacji części budowlanej.

Prezes Zarządu Mostostal Kraków SA, Jacek Lech, podkreślił, że proces wyboru firm do budowy elektrowni był przeprowadzony w sposób przejrzysty i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości. „Pierwsze ankiety kwalifikacyjne, audyty oraz spotkania przygotowujące do uczestniczenia w łańcuchu dostaw dla projektów jądrowych rozpoczęły się niemal trzy lata temu. Od samego początku uczestniczyliśmy w spotkaniach przygotowujących do złożenia oferty,” powiedział Jacek Lech.

Obecnie Mostostal bierze udział w kolejnej fazie procesu rozwoju i kwalifikacji dostawców Westinghouse. Ta faza obejmuje opracowanie odpowiednich charakterystyk technicznych i jakościowych, a także umów na makiety produkcyjne dla projektu AP1000 w Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu oraz innych przyszłych projektów europejskich, takich jak w Bułgarii czy na Ukrainie.

Budimex SA również prowadzi rozmowy na temat udziału w budowie elektrowni. Firma zawarła z amerykańską Bechtel Corporation memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel wraz z Westinghouse Electric Company wspólnie odpowiadają za projekt budowy elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. „Poza obszarem wyspy jądrowej i technologii, gdzie jesteśmy obecni poprzez Mostostal Kraków, pozostajemy zainteresowani wykonaniem części budowlanej, za którą bezpośrednio odpowiada Bechtel,” powiedział Maciej Olek, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego i Przemysłowego w Budimex SA.

Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex SA, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największą z nich była budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE oraz realizacja wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz Systems.

Budimex, jako największy w Polsce wykonawca budowlany i jedna z największych spółek giełdowych w kraju (WIG-20), posiada bogate doświadczenie w realizacji strategicznych inwestycji. W portfolio spółki znajdują się takie przedsięwzięcia, jak budowa Portu Lotniczego Gdańsk czy odcinków autostrad A2 i A4. Obecnie firma realizuje m.in. największy w Polsce dworzec Warszawa Zachodnia, Przekop Mierzei Wiślanej oraz rozbudowę największego w tej części Europy terminalu kontenerowego Baltic Hub.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Zgodnie z harmonogramem budowa pierwszej z nich, na Pomorzu, rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze