loader

Debata Capital24tv: Gospodarka, innowacje, inwestycje. Jakie zmiany nas czekają?

Udział w debacie wzięli Iwona Załuska, prezes zarządu w grupie Upper Finance, Tomasz Drzał, prezes zarządu Speed Management Polska, Piotr Dubno, członek zarządu Motivizer i Rita Schultz, redaktor Capital24.tv.

Tomasz Drzał zauważył, że „Ostatnie lata pandemii oraz wojny na Ukrainie wpłynęły na wszystkie branże. Nie na wszystkie jednak w takim samym stopniu. O ile np. branża horeca, czy transportowa przeżyły spory kryzys, o tyle, IT i energetyka odnotowują aktualnie rekordowe obroty.
Jak się okazuje, receptą na trudne czasy jest dywersyfikacja. Wydaje się, że właśnie w tym kierunku podążają polscy przedsiębiorcy. Od zawsze zaletą naszej gospodarki była elastyczność i kreatywność. Właśnie te dwie cechy decydują o tym, że Polska wciąż rozwija się szybciej niż reszta Europy. Niestety, nie rozwija się dzięki działaniom rządzących, a raczej wbrew nim. Ustawodawca zdecydowanie nie ułatwia życia przedsiębiorcom, nie dbając o konkurencyjność polskiej gospodarki. Tracimy nasze podstawowe atuty, jakim, do niedawna, były niższe koszty pracy i życia. Wysokie ceny energii oraz inflacja skutecznie zniwelowały tę przewagę. Rząd nie robi nic, aby je obniżyć, natomiast skupia się jedynie, na przeniesieniu głównego ciężaru z konsumentów na przedsiębiorców. Zgodnie z moim ulubionym prawem Murphy’ego, „człowiek (ustawodawca też) postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane”. Nie wykorzystaliśmy jeszcze wszystkich możliwości nieracjonalnych zachowań, zatem konkluzja jest oczywista i smutna za razem – jest źle i będzie jeszcze gorzej. Oczywiście nie w branży IT.”

Iwona Załuska zwróciła uwagę na ciekawe zjawisko: „Osoby w wieku od 25 do 34 lat, które w dalszym ciągu mieszkają przynajmniej z jednym z rodziców, nazywane są gniazdownikami. W Polsce, w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zjawisko gniazdownictwa stało się bardzo powszechne i obecnie dotyczy aż 2 milionów młodych ludzi. Na problem składa się wiele czynników – rosnące ceny wynajmu, niewystarczające środki na zakup własnego mieszkania, a także fakt, że młodzi ludzie nie decydują się na wzięcie kredytu – wolą pozostać mobilni.

Rozwiązaniem na zaistniałą sytuację jest tworzący się nowy rynek najmu instytucjonalnego, który stanowi integralny element każdego europejskiego systemu mieszkaniowego i odpowiada na dynamicznie zmieniające się oczekiwania klientów. Formuła PRS umożliwia wynajęcie mieszkania w budynku specjalnie do tego przeznaczonym oraz zawarcie umowy nawet na okres zaledwie kilku miesięcy. Budynki powstające w ramach najmu instytucjonalnego usytuowane są w dogodnych lokalizacjach i oferują nowoczesne, funkcjonalne i całkowicie wyposażone zarówno mieszkania, jak i części wspólne, dzięki którym całe zaplecze do życia znajduje się wewnątrz budynku. W Polsce rynek najmu instytucjonalnego jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, jednak zainteresowanie deweloperów tym sektorem zdecydowanie rośnie. Obecnie liczba lokali dostępnych w formule PRS przekracza 7 tysięcy, natomiast długoterminowe plany inwestorskie zakładają budowę kolejnych mieszkań, których łącznie powstanie ponad 60 tysięcy do 2025 r., pod warunkiem, że banki zdecydują się sfinansować realizację inwestycji.”

 

Zobacz wideo w Capital24.tv

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze