loader

AI kluczem do przyszłości biznesu

Na rozmytą klawiaturę nałożono świecący niebieski symbol „AI”, co oznacza technologię sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja (AI) staje się kluczowym narzędziem dla CEO na całym świecie, wskazując na jej potencjał do poprawy wydajności biznesu. Jak wynika z najnowszego badania EY-Parthenon – CEO Outlook Pulse, aż 76% dyrektorów generalnych uważa, że AI przyniesie korzyści w zakresie wydajności, choć jedynie 11% jest przekonanych, że wpłynie także na wzrost przychodów.

„Transformacja technologiczna spowodowana pandemią Covid-19 pobudziła innowacyjność w firmach i pozwoliła im uchronić się przed stratami finansowymi. Teraz kolejnym etapem cyfrowych przeobrażeń jest upowszechnienie się sztucznej inteligencji,” komentuje wyniki badania Arkadiusz Gęsicki, Partner EY-Parthenon w Polsce i krajach bałtyckich.

AI – Narzędzie Codziennego Użytku

Obecnie większość organizacji wykorzystuje AI przede wszystkim do optymalizacji operacji, automatyzacji procesów i opracowywania narzędzi samoobsługowych, takich jak chatboty. Jednak potencjał AI jest znacznie większy, co podkreślają wyniki badania. Włodzimierz Gołębiowski, Dyrektor EY-Parthenon, zauważa: „Generatywna sztuczna inteligencja otwiera przed firmami niespotykane dotąd możliwości w zakresie analizy ogromnych ilości własnych danych i tworzenia na ich podstawie nowych treści.”

Wyzwania i Priorytety dla Polskich CEO

Badanie pokazuje, że dla 41% globalnych CEO priorytetem w ciągu najbliższych 12 miesięcy jest implementacja AI w celu pobudzenia wydajności i polepszenia wyników biznesowych. Jednak polscy respondenci są bardziej zachowawczy – tylko 27% z nich stawia AI na pierwszym miejscu. Polscy CEO koncentrują się głównie na rekonfiguracji łańcucha dostaw oraz inwestowaniu w nowe produkty i usługi.

„Na strategie przedsiębiorców z Polski nadal duży wpływ mają uwarunkowania geopolityczne. Priorytetem jest zabezpieczenie i ustabilizowanie bieżącego biznesu oraz wprowadzanie produktów i rozwiązań, których oczekują konsumenci,” dodaje Gęsicki.

1 2

O autorze