loader

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Czy Polska ma szanse na medal?

Już 11 stycznia rozpoczynają się tegoroczne Mistrzostwa Świata piłkarzy ręcznych. Gospodarzem turnieju w tym roku będzie Polska wspólnie ze Szwecją. Na inaugurację imprezy w katowickim spodku reprezentacja Polski zmierzy się z Francją. Zmagania turniejowe potrwają do 29 stycznia – wielki finał odbędzie się Sztokholmie. W Polsce zostanie rozegranych 61 spotkań, ze 112 zaplanowanych, w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i Płocku. Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili przygotować prognozy wyników na styczniowy mundial.                                                                              

W fazie wstępnej turnieju zmierzą się 32 drużyny, które podzielono na osiem grup. Awans do fazy zasadniczej, która rozpocznie się 18 stycznia, przypadnie trzem najlepszym zespołom z każdej z grup – ta część turnieju zostanie rozegrana w systemie pucharowym. Ćwierćfinały, półfinały i spotkanie finałowe zostaną rozegrane od 25 do 29 stycznia w dwóch obiektach: Ergo Arena, Gdańsk i Tele2 Arena, Sztokholm.

Faworyci do złotego medalu

Wśród grona faworytów do zajęcia pierwszego miejsca na mundialu znajdują się głównie utytułowane drużyny ze Starego Kontynentu, jednak na listach ekspertów jest również jedno zaskoczenie. Analitycy londyńskiej firmy Unibet typują, że faworytem do wygrania tegorocznego mundialu jest Dania – jej szanse oceniane są na 42,6 proc. Duże szanse na sięgnięcie po złoty medal mistrzostw świata ma również Francja, eksperci oceniają, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wynosi 18,2 proc. Kolejnym faworytem do zwycięstwa mundialu jest Szwecja współorganizator turnieju i obecny mistrz Europy – z szansami szacowanymi na 15,4 proc. W gronie faworytów znajduje się także Hiszpania z prawdopodobieństwem zwycięstwa 12,5 proc. Według ekspertów nie bez szans jest również Islandia z szansami na zwycięstwo prestiżowego tytułu wynoszącymi 10 proc.

Czy Polska zdobędzie złoty medal?

 

Polscy szczypiorniści rozegrają trzy mecze w fazie grupowej, wszystkie przed własną publicznością w katowickim Spodku. Biało-Czerwoni zmierzą się kolejno z Francją (11 stycznia), Słowenią (14 stycznia) i Arabią Saudyjską (16 stycznia). Chociaż nadzieje i oczekiwania kibiców są bardzo duże, eksperci tonują nastroje. Jednym z powodów tak chłodnej oceny jest kontuzja jednego z kluczowych zawodników reprezentacji Polski. Wielkim nieobecnym w kadrze selekcjonera Patryka Rombla będzie Kamil Syprzak, obrotowy PSG, który właśnie z powodu urazu opuści tegoroczny turniej. Eksperci dokonali oceny szans medalowych Polski na tegorocznych mistrzostwach. Analitycy londyńskiej firmy Unibet typują, że szanse na to, że Polska zajmie miejsce w strefie medalowej wynoszą 10 proc. Według ekspertów Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn jest poza główną grupą faworytów do wygrania mundialu, którego jest gospodarzem wraz ze Szwecją. Analitycy Unibetu szacują, że szanse Polski na zwycięstwo tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce ręcznej mężczyzn wynoszą 2,4 proc.

author avatar
PiotrNowacki
O autorze