loader

Strój jak malowany W co się ubrać do prac malarskich?

Dwie osoby ubrane w swobodne stroje siedzą na moście otoczonym bujnym lasem.

Jako ostatni etap prac wykończeniowych, malowanie kojarzy się z finałowym „muśnięciem pędzlem”, które nadaje powierzchniom estetyczny oraz świeży wygląd. Osiągnięcie satysfakcjonującego efektu wymaga jednak dużej ilości pracy, często związanej z wysiłkiem fizycznym. Dlatego ważne jest, by korzystać z narzędzi, które nam je ułatwią i usprawnią – a jednym z kluczowych jest odpowiednio dobrany strój roboczy.

Pędzel, wałek, a może pistolet natryskowy? Farba emulsyjna czy strukturalna? Stosowana wewnątrz czy na zewnątrz? To tylko niektóre z pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, planując proces malowania. W przypadku wyboru odzieży istotne parametry mają charakter raczej uniwersalny, choć pewne elementy będą wymagały dopasowania do specyfiki prowadzonych prac.

Wygodnie, czyli bezpiecznie

Kwestia wygody jest w przypadku stroju malarskiego uzależniona przede wszystkim od swobody ruchów, jaką zapewnia on użytkownikowi. I choć malowanie może się na pierwszy rzut oka wydawać czynnością mało dynamiczną, to wymaga wykonywania wielu skłonów, kucnięć i rozciągnięć ramion. Dlatego tak ważna jest elastyczność wykorzystywanego ubrania roboczego. – Jego kluczowe fragmenty to miejsca najintensywniej „pracujące”, a więc kolana i łokcie, a także barki i plecy. Powinny więc być one wykonane z rozciągliwego materiału takiego jak stretch. Podnosząc komfort użytkowania, wpłyną również na bezpieczeństwo pracy, bo swoboda ruchów przekłada się na ich precyzję oraz lepszą kontrolę, a te z kolei pomagają eliminować ryzyko wypadków – podkreśla Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.

Ochrona w zmiennych warunkach

Funkcje ochronne stroju malarskiego obejmują znacznie więcej obszarów niż zapobieganie ubrudzeniu farbą, choć ze względu na ten element warto przed zakupem sprawdzić, czy materiały wykorzystane do produkcji są przystosowane do częstego prania w wysokich temperaturach bądź czyszczenia chemicznego, które może być konieczne przy zabrudzeniach niektórymi rodzajami farb. Inne właściwości ochronne odzieży wiążą się na przykład z osłoną kolan, na których często trzeba prowadzić prace. Warto więc zwracać uwagę, czy spodnie posiadają wykonane z cordury wzmocnienia bądź dodatkowe specjalne kieszenie, w które w razie potrzeby można włożyć podnoszące komfort pracy nakolanniki.

1 2

O autorze