loader

E. Kwiecińska: Zdrowie i dobro pracowników są kluczowe dla zapewnienia ciągłości biznesu

Ewa Kwiecińska, Country Communication Manager, FORVIA,
w rozmowie z capital24tv.pl mówiła o znaczeniu CSR w codziennym funkcjonowaniu biznesu.

 

„Do 2019 roku mieliśmy czas strategii CSR. Tworzyliśmy rozbudowane wielopoziomowe prezentacje, gdzie wszystko w teorii się zgadzało. Nagle w 2019 roku przyszła pandemia. Okazało się, że zdrowie i dobro pracowników są kluczowe dla zapewnienia ciągłości biznesu. Czas lockdownu i wielomiesięcznej separacji odbił się również na zdrowiu mentalnym. Jednym słowem rzeczywistość powiedziała: sprawdzam! Firmy, które w tym czasie na pierwszym miejscu postawiły bezpieczeństwo pracowników, nie patrząc na koszty, w znacznym stopniu ograniczyły rotację pracowników i zwiększyły zaangażowanie zespołów. Ludzie docenili wkład odpowiedzialnych firm.
Drugim tragicznym w naszej historii punktem był wybuch wojny w Ukrainie. Ponownie się okazało, że etyka i CSR nie sprawdzą się, jeśli są tylko teorią. Co istotniejsze najefektywniej zadziałali ci, którzy wyszli poza ramy, słuchali inicjatyw oddolnych, lokalnych i „odkleili się” od dotychczasowych strategii CSR. Chcieli działać. To, co się niewątpliwie zmieniło po 24 lutego to podejście do etyki w biznesie. To już nie zawsze musi się opłacać. To nie zawsze musi ładnie wyglądać na zdjęciach i w artykułach prasowych, ale ma nieść realną pomoc drugiemu człowiekowi.

Takie podejście do CSR pokazuje dojrzałość organizacji. Jej zwinność i szybkość w dostosowywaniu się do zmiennej rzeczywistości. Jest też świadectwem, że etyka w biznesie nie jest tylko na papierze, ale jest codzienną praktyką. Dostaliśmy trudną szkołę przez ostatnie trzy lata, ale jest nadzieja, że to uwrażliwienie zostanie z nami na dłużej.”

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze