loader

KIG pomaga informatyzować polską administrację

Krajowa Izba Gospodarcza bierze udział w implementacji Dyrektywy Usługowej – unijnego aktu prawnego, który znosi bariery w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi UE. Konsorcjum, w którego skład wchodzą: Ministerstwo Gospodarki, KIG i Instytut Logistyki i Magazynowania realizuje projekt w następujących obszarach:

•    Przegląd procedur oraz opracowanie formularzy elektronicznych dla wdrożenia procedur elektronicznych administracji publicznej.
•    Szkolenia pracowników administracji publicznej w zakresie nowych zasad rejestracji działalności gospodarczej, zasad funkcjonowania dyrektywy europejskiej oraz e-administracji.
•    Utworzenie i zapewnienie działania platformy Elektronicznego Punktu Kontaktowego ( ePK) oraz  Centrum Pomocy dla informowania przedsiębiorców i administracji procedurach elektronicznych i rejestracji działalności gospodarczej.

Podstawowym kanałem komunikacji pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami a administracją publiczną oraz organizacjami je wspierającymi jest ePK (www.eu-go.gov.pl) elektroniczny Punkt Kontaktowy. Integruje on w sobie trzy funkcje: informacyjną, operacyjną i wsparcia dla użytkowników. Docelowo stanie się platformą realizującą drogą elektroniczną pełen zakres usług, niezbędny dla przedsiębiorców. HelpDesk wspiera usługobiorców i usługodawców, reaguje na ich pytania i wątpliwości zgłaszane drogą mailową i telefoniczną. Dedykowane oprogramowanie pozwala na zarządzanie zapytaniami kierowanymi do Helpdesku, prowadzenie przebiegu sprawy, monitorowania stanu realizacji oraz sposobu zakończenia.

Projekt zakłada także przeszkolenie kilkunastu tysięcy urzędników administracji publicznej. Będą wśród nich: osoby zajmujące się ewidencją działalności gospodarczej, urzędnicy skarbowi, pracownicy sądów, ZUS, GUS oraz wszystkich szczebli administracji publicznej i państwowej. Podczas szkoleń, ich uczestnicy zapoznają się z najnowszymi narzędziami i procedurami obsługi przedsiębiorców oraz zasadami działania gospodarki elektronicznej. Poznają także, poza ePK , inne platformy zajmujące się relacjami pomiędzy administracją a obywatelami i umożliwianie im załatwianie urzędowych spraw poprzez Internet. Będą to, między innymi, ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) oraz tworzące się CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Szkolenia będą prowadzone metodą tradycyjna oraz poprzez e-learning. Uczestnicy dostaną certyfikaty ukończenia szkoleń, co sprawi, że staną się pierwszymi w Polsce e-urzędnikami z cenzusem.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze