loader

Premier: Rodzina jest dla nas fundamentem

Polska jest dumna ze swojej polityki prorodzinnej, w tym szczególnie z programu “500+”. Przeznaczyliśmy na niego do tej pory ponad 140 mld zł. W najbliższym czasie będziemy chcieli jeszcze bardziej wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji V4 + Coalition Pro Familia. Było to kolejne wydarzenie w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, sprawowanego od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.

Rodzina jest najważniejsza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rodzina jest podstawową komórką społeczną, w której kształtuje się człowiek. „W rodzinie tworzy się poczucie bezpieczeństwa, stabilności i miłości” – zaznaczył. „Społeczeństwa bez rodzin byłyby tym, czym cywilizacja bez kultury, religie bez wiary, a matematyka bez liczb” – wyjaśnił.

Jak przypomniał premier, rewolucyjną zmianą, jaką rząd wprowadził w polityce społecznej był  program Rodzina “500+”, który mógł powstać dzięki naprawie systemu finansów publicznych. „To duże dodatkowe środki, które popłynęły do rodzin w wielkości ponad 140 mld zł” – wyjaśnił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w najbliższym czasie rząd będzie chciał jeszcze bardziej wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym.

Konferencja V4 dotycząca polityki rodzinnej

Konferencja była okazją do dyskusji o najważniejszych wyzwaniach polityki prorodzinnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki senioralnej oraz walki z niekorzystnymi trendami demograficznymi. Wydarzenie zostało zorganizowane na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Rodzin, ustanowionym w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podkreślenia roli, jaką odgrywają rodziny w życiu społecznym.  

Obok premiera Mateusza Morawieckiego w spotkaniu uczestniczyli m.in. ministrowie ds. rodziny państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister pracy, spraw społecznych i rodziny Republiki Słowackiej Milan Krajniak, minister pracy i spraw społecznych Republiki Czeskiej Jana Maláčová oraz minister ds. rodziny Węgier Katalin Novák. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele polskich i europejskich samorządów. 

Jak podkreślił szef polskiego rządu, Polska szczyci się swoją polityką promocji rodzin. „Kładziemy ogromny nacisk i będziemy dalej dbali o to, aby potrzeby rodzin były w odpowiedni sposób zabezpieczone” – zaznaczył. „Chcemy także promować rodzinę w ramach Unii Europejskiej, to jest dla nas jeden z podstawowych celów polityki społecznej na tym forum” – dodał. 

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze