loader

Wkrótce w kinach: Opowieść o nieoczywistym uczuciu i politycznym przebudzeniu

Włoski film „Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem. Pietro Marcello przeniósł akcję filmu do Europy drugiej połowy XX wieku, chcąc tym samym pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii opowiedzianej w książce.  

Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji, nagrodę David di Donatello za najlepszy scenariusz, czy nagrodę Platform na MFF w Toronto. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor oraz scenariusz.

Na rynku, pod koniec listopada 2020 roku pojawiło się wznowienie powieści Jacka Londona z filmową okładką.

Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej.

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Luca Marinelli odtwórca tytułowej roli, wspaniale odgrywa sprzeczności targające bohaterem i przekonująco pokazuje kolejne etapy drogi jego bohatera z naiwnego, zakochanego chłopaka w zgorzkniałego i rozczarowanego życiem degenerata.

 

MARTIN EDEN

pastedGraphic.png

Reżyseria Pietro Marcello

Włochy/Francja 2019, 129 min

Intrygująca opowieść o nieoczywistym uczuciu i politycznym przebudzeniu. 

Od listopada 2020 w księgarniach dostępna jest powieść 

Jacka Londona „Martin Eden” z filmową okładką.

W KINACH OD 21 MAJA 2021 ROKU

 

źródło: komunikat prasowy

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze