loader

Powstania w Getcie Warszawskim. Pamiętamy

19 kwietnia 1943 r. – 78 lat temu – wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. „Podczas II wojny Światowej Niemcy starali się wymordować całą społeczność żydowską w okupowanej przez siebie Europie. Żydzi stawiali opór i największym tego przykładem jest powstanie w getcie warszawskim” – powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Zapytany o przyczyny wybuchu powstania wiceminister Sellin ocenił, że Żydzi byli już świadomi wymordowania ich rodzin. Dlatego chcieli się zemścić, ale też godnie umrzeć „nie tak jak rok wcześniej, w 1942 r., kiedy wywożono w bydlęcych wagonach ich rodziny do Treblinki i tam mordowano”.

Wiceminister kultury przypomniał również, że polscy Żydzi w polskich mundurach, z orzełkiem na czapkach w armii polskiej walczyli z III Rzeszą. 

Warto to przypominać także Izraelczykom, którzy przyjeżdżają do Polski, zarówno w Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN, jak i w nowo budowanym, nowo przez nas powołanym, Muzeum Getta Warszawskiego – powiedział wiceminister.

Jarosław Sellin przypomniał również, że polskie władze w Londynie i ich delegatura w kraju były jedynymi strukturami alianckimi, które za jeden ze swoich celów uznały ratowanie Żydów.

1 2

O autorze