loader

Polonez uhonorowany certyfikatem UNESCO

Grupa osób na uroczystym wydarzeniu, z dwoma uczestnikami w tradycyjnych strojach ludowych, posiadającymi certyfikat w ramce.

Certyfikat UNESCO odebrali dziś przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w opracowanie wniosku o wpisanie naszego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Polonez – tradycyjny taniec polski – został uhonorowany w grudniu 2023 r. podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa w Kasane w Botswanie. To szósta polska tradycja jaka znajduję się na liście dziedzictwa UNESCO.

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczyli przedstawiciele Sekcji Polskiej CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwalu Sztuki Ludowej, Baletu Dworskiego Cracovia Danza, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, Urzędu Miasta Krakowa, Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Tradycja tańczenia poloneza sięga XVI wieku pod nazwą chodzony, zaś pod nazwą polonez od wieku XVIII. Taniec ten jest jednym z pięciu tradycyjnych tańców polskich i ma wymiar symboliczny. Uznaje się go za taniec otwarty i egalitarny. Towarzyszące mu wartości, takie jak równość i współpraca, stanowią o jego łączącym charakterze.

Współcześnie, zwyczaj tańczenia poloneza nierozerwalnie łączy się z ważnymi wydarzeniami w życiu. W niemal każdym polskim liceum tradycją jest, że to właśnie ten taniec uroczyście otwiera studniówkę. Polonez jest też częstym elementem wesel i uroczystości lokalnych. Ze względu na swoją popularność, tańczony jest także spontanicznie w związku z obchodami świąt narodowych. To żywa tradycja praktykowana powszechnie w całej Polsce, zarówno w małych miejscowościach, jak i w dużych ośrodkach miejskich.

Polonez jest szóstą polską tradycją wpisaną na listę UNESCO. W poprzednich latach wpisem wyróżnione zostały: szopkarstwo krakowskie (2018 r.), kultura bartnicza (2020), sokolnictwo (2021 r.), tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała (2021 r.) i flisactwo (2022 r.).

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze