loader

PE: pandemia może zepchnąć 47 milionów kobiet i dziewcząt poniżej progu ubóstwa

Rok po wybuchu pandemii koronawirusa jej skutki społeczne i gospodarcze mogą mieć długofalowy wpływ na dążenie do równouprawnienia płci, potencjalnie spychając dodatkowe 47 milionów kobiet i dziewcząt na całym świecie poniżej progu ubóstwa – ostrzega Parlament Europejski.

PE wskazuje, że w ubiegłym roku obchodziliśmy 25. rocznicę przyjęcia przez ONZ Deklaracji Pekińskiej mającej na celu wzmocnienie pozycji kobiet na całym świecie, ale do równości płci wciąż długa droga. Według wskaźnika Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) w obecnym tempie, do osiągnięcia całkowitej równości pozostało co najmniej 60 lat.

Kobiety przeważają na froncie walki z COVID-19

Europarlament zaznacza, że kobiety stanowią ok. 76 proc. z 49 milionów pracowników opieki zdrowotnej w UE, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie się wirusem.

Według Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, największa nierównowaga płci w tym sektorze w UE jest na Łotwie – kobiety stanowią tam 88 proc. siły roboczej w służbie zdrowia, w porównaniu z 53 proc. na Malcie. W Polsce jest to 81 proc.

PE zwraca też uwagę, że kobiety są nadreprezentowane w podstawowych usługach, od sprzedaży po placówki opieki nad dziećmi, które pozostały otwarte podczas pandemii. W UE kobiety stanowią 82 proc. personelu kasowego i 95 proc. pracowników zajmujących się sprzątaniem i pomocą domową.

1 2

O autorze