loader

Toruń: Zupobus dla potrzebujących

Duże mrozy, które występowały w zeszłym miesiącu w Toruniu, były realnym zagrożeniem dla osób w kryzysie bezdomności. Naprzeciw temu problemowi wyszło miasto – w specjalnych busach wydawane były ciepłe posiłki dla potrzebujących.

Akcja prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie trwała od 12 do 28 lutego 2021 r. – wtedy, gdy temperatura powietrza wynosiła kilka stopni poniżej zera. W tym czasie udało się wydać aż 1 579 ciepłych posiłków.

– Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z dnia na dzień po gorący posiłek zgłaszało się coraz więcej osób – mówi koordynator Zespołu ds. Bezdomności Luiza Bajdak. – Liczba porcji była sukcesywnie zwiększana – z 50 porcji w pierwszych dniach, aż do 150 dziennie.

Posiłki wydawane były codziennie w godzinach od 12:00 do 13:30 z pojazdów ustawionych w trzech lokalizacjach:

 

ul. Szosa Okrężna/Gagarina (przy bunkrze),

ul. Poznańska 52 (lewobrzeże – parking przy Domu Muz),

ul. Łyskowskiego

 

Lokalizacja ich nie była przypadkowa – są to miejsca, gdzie gromadzą się osoby niezaradne życiowo, czy potrzebujące pomocy.

Od poniedziałku do piątku posiłki przygotowywała kuchnia Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, w soboty i niedziele – Toruńskie Centrum Caritas. Były to pożywne zupy “z wkładką”, czyli mięsem, dostępne było także pieczywo. Posiłki wydawali pracownicy socjalni oraz wolontariusze przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa związanych z pandemią SARS-CoV-2.

Zadanie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu przy wsparciu Straży Miejskiej, Miejskiego Zakładu Komunikacji, Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Toruńskiego Centrum Caritas.

POMOC DLA OSÓB W KRYZYSIE BEZDOMNOŚCI, UBOGICH

1 2

O autorze