loader

Niemcy kupują coraz mniej

Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła we wrześniu o 3,9 proc. podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 2,2 proc. r/r. Oczekiwania odnośnie do bezrobocia w strefie euro także nie napawają optymizmem.

Po przecięciu w pierwszej części tygodnia ważnych średnich kroczących, giełdowe indeksy w USA mogły zwiastować wyczerpanie kilkumiesięcznego trendu wzrostowego. W czwartek w podważeniu tej tezy pomocne okazały się dobre dane o PKB USA, który w III kw. wzrósł o 3,5 proc. w ujęciu zannualizowanym, co jest wyraźnie wyższym wynikiem niż oczekiwali ekonomiści. W rezultacie sesja na Wall Street zakończyła się ponad dwuprocentowymi wzrostami DJIA oraz S&P 500.

Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA, zapytany o niebezpieczeństwo wywołania kolejnej fali kryzysu przez sektor nieruchomości komercyjnych stwierdził, że „jest to problem, z którego rozwiązaniem amerykańska gospodarka może sobie poradzić, chociaż będzie to niezwykle trudnym wyzwaniem”. Nie rozwinął niestety bardziej tej kwestii, tak by inwestorzy mieli szansę się przekonać, czy wypowiadał się na podstawie wiedzy niedostępnej zaniepokojonym obserwatorom rynku znającym fakty, czy też wyłącznie na bazie własnej wiary i nadziei.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze