loader

WIG20 zatrzymany na linii trendu

Po piątkowych spadkach w USA nastroje na GPW nie były dziś rano najlepsze. Początkowy spadek nie przerodził się jednak w panikę, lecz został wykorzystany do zakupów akcji.

Już o 10tej WIG20 wyznaczył dzienne maksima, a później nastroje ponownie siadły. Niby indeks PMI dla sektora produkcji w Polsce wzrósł bardziej niż oczekiwano, ale nadal nie może poradzić sobie z poziomem 50 pkt (oddzielającym wzrost od kontrakcji). Spadł też wskaźnik bieżącej produkcji, więc trudno uznać te dane za satysfakcjonujące dla inwestorów. Obawy o możliwość głębokiej korekty wzrostów z ostatnich miesięcy szybko więc powróciły, a sytuacja w której rosły indeksy giełd zachodnioeuropejskich, a traciły w naszym regionie, dodatkowo była deprymująca, wskazywała bowiem na wychodzenie z regionu inwestorów zagranicznych. Przed końcem notowań WIG20 spadł poniżej poziomu otwarcia, ale ostatecznie wiarę w zatrzymanie spadku dały dane z USA.

Tam wskaźnik ISM dla sektora przemysłu wzrósł znacznie bardziej niż tego oczekiwano. Dodatkowo dobre wyniki przed sesją opublikował Ford (który – gwoli przypomnienia – nie korzystał ze wsparcia państwa w takiej skali, jak zrobiły to General Motors i Chrysler), co zapewniło udany początek notowań na Wall Street i blisko 1,5-proc. zwyżki w godzinę po otwarciu rynku. Za sprawą danych z USA i postawy amerykańskich inwestorów WIG20 zyskał 25 pkt na samym finiszu sesji. Na wykresie powstała więc biała świeca, a w głowach inwestorów nadzieja, że linia trendu wzrostowego nie zostanie jednak przerwana (po porannych spadkach WIG20 oparł się o nią, a następnie od niej odbił w końcówce notowań).

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze