loader

MRPiT rozpoczyna konsultacje dotyczące gospodarki i podatków w Polskim Ładzie

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczyna szerokie konsultacje społeczne Polskiego Ładu z przedsiębiorcami. Przedmiotem dyskusji będą projekty ustaw przygotowywane przez MRPiT dotyczące m.in. poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków, zmian w Kodeksie pracy, lądowej energetyki wiatrowej, a także zaproponowane w Polskim Ładzie rozwiązania podatkowe. “Trzeba ochronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem podatków” – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W ramach reform zaprezentowanych w Polskim Ładzie MRPiT pracuje nad kluczowymi rozwiązaniami mającymi zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w naszym kraju. Resort przygotowuje także zmiany w Kodeksie pracy zmierzające do uregulowania m.in. kwestii pracy zdalnej, zatrudnienia cudzoziemców oraz reformy powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy.

Przed drastycznym wzrostem podatków trzeba ochronić takich ludzi jak informatyków, inżynierów, przedstawicieli wolnych zawodów, naukowców, czy przedsiębiorców, a zwłaszcza właścicieli małych i średnich polskich firm

– mówi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, odnosząc się do zapowiadanych w Polskim Ładzie zmian w systemie podatkowym.

Jak podkreśla:

Od samego początku, kiedy zostałem ministrem rozwoju, pracy i technologii mówiłem naszym partnerom społecznym, a zwłaszcza polskim przedsiębiorcom: nic o Was bez Was. Dlatego ogłaszam dzisiaj rozpoczęcie szerokich konsultacji społecznych nad rozwiązaniami gospodarczymi zawartymi w Polskim Ładzie, w tym w szczególności rozwiązaniami podatkowymi

Jak podkreślił wicepremier, w ubiegłym tygodniu przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet podatkowy zmniejszający skalę obciążenia dla klasy średniej.

Szef MRPiT zapowiedział konsultacje na szerokim forum skupiającym pracodawców i związki zawodowe w Radzie Dialogu Społecznego, a także m.in. spotkania z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem oraz z Radą Przedsiębiorczości.

Równolegle do prowadzonych przez mnie konsultacji, Pani Minister Iwona Michałek będzie prowadzić konsultacje dotyczące reformy rynku pracy

– podkreślił minister Jarosław Gowin.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka zapowiedziała konsultacje zaproponowanych przez MRPiT w Polskim Ładzie rozwiązań dotyczących bonu mieszkaniowego i gwarancji na wkład własny, a także budowy domów do 70 m2.

Rozwiązanie dotyczące budowy domów do 70 metrów kwadratowych wzbudza emocje. Chcielibyśmy założenia dotyczące tego projektu poddać szerokim konsultacjom, tak abyśmy mogli jak najlepiej zaadresować rozwiązania prawne w tym zakresie

– mówiła wiceminister Anna Kornecka.

Konsultacjom społecznym zostanie także poddana kwestia sprawiedliwej transformacji energetycznej, w tym energetyki wiatrowej na lądzie i morzu.

Mamy projekt ustawy, która uwalnia inwestycje w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie i chcemy go poddać  także konsultacjom, aby zabezpieczyć wszystkich interesy

– powiedziała wiceszefowa MRPiT. Zaznaczyła, że przygotowany projekt wychodzi naprzeciw lokalnym społecznościom, dając obywatelom prawo decydowania o tym, gdzie powstaje elektrownia wiatrowa.

1 2

O autorze