loader

Maszyna drążąca w Świnoujściu największa w kraju

Maszyna drążąca tunel w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) jest największą maszyną w Polsce – powiedział PAP dyrektor operacyjny firmy Gulermak Michał Wójcik. Wykonawcą stałego połączenia wysp Uznam i Wolin jest konsorcjum PORR/ Gulermak.

W piątek Wyspiarka, bo tak nazywa się maszyna drążąca tunel, rozpoczęła pracę. Długo wyczekiwana na Pomorzu Zachodnim inwestycja ma być gotowa w 2022 r.

“Maszyna w tej chwili jest największą maszyną w Polsce” – powiedział w rozmowie z PAP Wójcik.

Jak dodaje, “tak dużego tunelu nigdy w Polsce nie drążyliśmy”. Jak opowiada, “maszyna pracuje w cyklu dwudziestoczterogodzinnym, dzień i noc, nieprzerwanie. Pracuje w systemie trzyzmianowym; na każdej zmianie będzie pracowało około 20 osób, czyli na trzech zmianach do obsługi tej maszyny jest przewidziane 60 ludzi. Czwarta zmiana jest zmianą rezerwową. Gdyby z powodu koronawirusa coś się stało jest w gotowości czekająca zmiana. To jest łącznie około stu osób, które rozpoczęły pracę” – dodaje.  Urządzenie będzie wiercić około 10 metrów na dobę, zależnie od napotkanego gruntu. Całe drążenie wykonawca planuje zakończyć za mniej więcej pół roku.

“Ta maszyna z jednej strony wierci, ale też układa tunel” – tłumaczył Wójcik. “Od tyłu do tej maszyny dźwigiem są podawane elementy obudowy tzw. ringi i układane jako pierścienie obudowy tunelu. Po ułożeniu każdego takiego pierścienia maszyna opiera się o ten pierścień, odpycha się od niego i kroczy do przodu” – dodał.

Taką samą technologią firma Gulermak drąży tunel w Warszawie.

1 2

O autorze