loader

Kontynuacja wzrostu przy wysokich obrotach

Z problemami, ale jednak. WIG20 zdołał poprawić dziś rekord hossy ustanowiony zaledwie w poniedziałek, czemu towarzyszyły zwiększone obroty. Zabrakło natomiast dramaturgii.

Wysokie obroty pojawiły się już przed południem, kiedy zmiany cen akcji nie były duże. Najchętniej inwestorzy wymieniali się akcjami KGHM i Pekao, na które przypadła prawie połowa obrotów z całego WIG20.
W przekroju całego dnia indeks przebywał w pobliżu wczorajszego zamknięcia, w końcówce notowań – przed 15-tą – wyraźniejszą przewagę osiągnęli kupujący. Trudno uzasadnić harmonogram ich działań publikacjami makroekonomicznymi. Co prawda – jak podał NBP – zamiast oczekiwanego deficytu mieliśmy w lutym nadwyżkę obrotów bieżących, ale decydował o tym napływ środków unijnych. I choć eksport rozwijał się nadal szybko, to jeszcze szybciej import. Zatem saldo obrotów towarowych nie będzie już korzystnie wpływać na dynamikę PKB, a biorąc pod uwagę warunki pogodowe w I kwartale, dynamika ta może okazać się słabsza od oczekiwań rynkowych. No, ale będzie też dotyczyła historii, a nie przyszłości, która rynki interesuje najbardziej.
USA także pogłębiły w lutym deficyt handlowy do 39 mld USD, ale nie była to wiadomość szokująca. Mimo to, indeksy przy Wall Street zaczęły dzień od spadków. Ponieważ również na parkietach europejskich obserwowaliśmy niewielkie spadki indeksów, GPW ponownie wypada na ich tle jako jeden z najsilniejszych dziś rynków (wyjąwszy parkiety azjatyckie i praski). Nie łatwo znaleźć uzasadnienie takiego stanu rzeczy, ale skoro trend trwa, niewielu znajdzie się takich, którzy będą potrafili wyznaczyć moment jego zakończenia, mimo licznych wątpliwości, co do zasadności kontynuacji wzrostów.
Euro dziś nieznacznie cofnęło się wobec dolara, realizacji zysków doświadczył także złoty – dolar podrożał o 0,6 proc., euro o 0,5 proc., a frank o 0,8 proc.
Na rynku surowcowym obserwowaliśmy silną przecenę ropy, która potaniała dziś o 1,8 proc. do 82,7 USD w NY. To najniższe notowanie od 31 marca. O 0,7 proc. potaniało złoto, a o 0,3 proc. miedź.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze