loader

Trendy związane z rozwojem sztucznej inteligencji

Blondynka w czarnym topie pozuje do zdjęcia.

Na pytanie: jakie główne trendy związane z rozwojem sztucznej inteligencji obserwujemy obecnie w sferze biznesu?, odpowiada Joanna Parasiewicz, Head of Communication & Marketing, CEE, OVHcloud 

Osiągnięcie zakładanych korzyści, deklarowane przez 80 proc. polskich przedsiębiorstw, które wdrożyły rozwiązania z zakresu AI, zainspiruje kolejne firmy do doskonalenia wewnętrznych procesów, a przede wszystkim wykorzystania sztucznej inteligencji celem lepszego docierania do klientów z trafniej dopasowaną ofertą.

Wyniki badań zebranych pod koniec ub. roku odzwierciedlają wręcz sporą otwartość polskiego sektora dużych i średnich graczy wobec wykorzystania narzędzi AI. Proces włączania rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję zakończyło już co piąte rodzime przedsiębiorstwo operujące w branży produkcyjnej, usługowej lub handlowej, a kolejne 42 proc. jest w jego trakcie, według EY Polska oraz Cube Research. AI jest coraz powszechniejsze jednak dynamika wdrożeń zależy od wewnętrznych potrzeb; firmy wdrażając narzędzia AI firmy skupiają się przede wszystkim na rozwiązaniach z zakresu obsługi klienta (50 proc.), sprzedaży (40 proc.) oraz IT (37 proc). Kolejnymi obszarami, które AI ma usprawnić lub zdynamizować są marketing i analiza rynku (31 proc); produkcja (28 proc); łańcuchy dostaw i logistyka (28 proc.), a dalej finanse (26 proc) i HR (17 proc). Wykorzystywane modele niemal po równo bazują na danych klientów, danych transakcyjnych oraz tekstowych.

Dwoma wiodącymi motywatorami na rzecz implementacji rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji jest usprawnienie bądź automatyzacja procesów wewnętrznych (40 proc) oraz możliwość lepszego dotarcia do klientów (34 proc). Udany proces wdrażania narzędzi AI obserwuje rynek, stąd aż 63 proc. firm w Polsce w najbliższych 18 miesiącach planuje zwiększyć swoje wydatki na narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. To pokazuje pewien trend, ale też fakt, że AI jest rozumiane nie jako samodzielne rozwiązanie, lecz reprezentuje pewne podejście, dynamiczny system oddziałowujący z różnym efektem na różne osoby, procesy oraz grupy.

 

author avatar
Schultz
Rita Schultz, redaktor, wykładowca akademicki z ponad 20 letnim stażem, szkoleniowiec, prelegent.
O autorze