loader

Sprzedaż detaliczna w USA

Azjatyckie giełdy w piątek zdominowane zostały przez inwestorów kupujących akcje (NIKKEI wzrósł o 2,4 proc.), ponieważ pozytywnie zaskoczyły dane z Chin.

Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o ponad 19 proc. r/r, co w dużej mierze osiągnięte zostało dzięki kontynuacji ekspansji kredytowej przez banki. Władze chińskie zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie to rodzi – przynajmniej tak można wnioskować z niedawnych zapowiedzi utrudnienia dostępu do tanich kredytów, które w założeniu miały finansować inwestycje w infrastrukturę, a w rzeczywistości w dużej części napędzają spekulacyjny wzrost cen nieruchomości. Z drugiej strony jednak polityka pieniężna nie może być zaostrzona zbyt zdecydowanie, ponieważ właśnie na wzroście gospodarczym Chin opiera się ożywienie koniunktury nie tylko w Azji czy Australii.

Po południu uwagę inwestorów przyciągać będą dane o kondycji amerykańskich konsumentów – sprzedaż detaliczna za listopad oraz publikacja indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. Z wstępnych danych ujawnionych przez sklepy sieciowe wynika, że gospodarstwa domowe w USA były w ubiegłym miesiącu mniej rozrzutne niż tradycyjnie w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Jeżeli sprzedaż samochodów nie podciągnęła wyników w podobnym stopniu jak w III kw., to sprzedaż detaliczna może wypaść poniżej oczekiwań analityków.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze