loader

Polacy piją mniej piwa. Wyniki branży może poprawić pogda.

W 2008 r. browary w Polsce wyprodukowały 37 mln hektolitrów piwa, dzięki czemu Polska umocniła się na trzeciej pozycji pod względem wielkości produkcji złocistego trunku. W samej Polsce wypiliśmy 35,5 mln hl. Przeciętny Polak skonsumował 93 l piwa, co spowodowało, że nasz kraj stał się czwartym rynkiem piwnym w Europie – po Czechach, Niemczech i Danii.

 

Obecnie wiele czynników wskazuje na to, że rynek piwa w Polsce nasycił się. Sprzedaż w 2008 r. była zaledwie o 1,7 % wyższa niż w 2007 r. Wzrost ten w porównaniu do 6,8% w 2006 r. i 8,3% w roku 2007 może budzić pewne zaniepokojenie.

 

Od początku 2009 roku branża piwna notuje spadki spożycia. Christopher Barrow – Prezes Grupy Żywiec i jednocześnie Prezes ZPPP, największej organizacji skupiającej browary w Polsce szacuje, że sprzedaż piwa na koniec 2009 r. może spaść od 6 do 10 % (rok do roku). Jeśli nastąpi – będzie to pierwszy spadek od czasów prywatyzacji branży.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze