loader

I odbicie, i kontynuacja, i marazm

Sporo sprzecznych określeń jak na jedną sesję, ale każde z nich pasuje do opisu rynku w poniedziałek. Wskaźniki techniczne sugerują wyprzedanie akcji, ale popytowi brak odwagi.

Poranny wzrost szybko został wykorzystany jako okazja do pozbycia się przecenionych akcji. W najlepszym momencie dnia – to jest zaraz po otwarciu – WIG20 zyskiwał 38 punktów względem piątkowego – nieco panicznego – zamknięcia. Okazało się, że to wystarczająco dużo, żeby skłonić do sprzedawania zarówno ryzykantów, którzy kupowali akcje pod koniec piątkowych notowań, jak i tych, którzy w piątek pozbyć się akcji nie zdążyli. 
Taka postawa doprowadziła do przebicia piątkowego dna w krótko po 13-tej, co wprowadziło sporo zamieszania. Wszak po 8-proc. spadku w ciągu dwóch ostatnich sesji należało się prędzej spodziewać odbicia niż kontynuacji. Pożar został jednak szybko opanowany, do 14-tej straty zostały odrobione, a do końca dnia WIG20 poruszał się niemal w linii na poziomie piątkowego zamknięcia. Obroty były dziś zdecydowanie niższe niż w piątek.
Brak odbicia, a raczej jego szybkie zakończenie wskazuje na przewagę strony podażowej i brak zainteresowanych kupnem przecenionych akcji. Z drugiej strony wskaźniki techniczne na dziennym wykresie wskazują na znaczne wyprzedanie rynku, co czyni odbicie na kolejnych sesjach bardziej prawdopodobnym, jest to jednak zachęta przede wszystkim dla inwestorów krótkoterminowych. Na wykresie tygodniowym utrzymują się sygnały sprzedaży, a na miesięcznym sygnał kupna w postaci przebicia średniej z 50 miesięcy w ogóle się nie pojawił…
Złoty zachowywał się równie chaotycznie co WIG20. Poranne umocnienie zepchnęło euro do 4,06 PLN, ale po lunchu kosztowało już ponad 4,116 PLN. Ostatecznie ok. 16:30 kosztowało o dwa grosze mniej, czyli mniej więcej tyle samo co w piątek na zamknięciu. Analogicznie zachował się też dolar, który nie zdołał utrzymać się powyżej 3 PLN, i frank, który tylko chwilowo wybił się powyżej 2,80 PLN.
Ropa potaniała o 0,6 proc., złoto o 0,4 proc., a miedź podrożała o 0,7 proc., po tym jak w ciągu miesiąca jej notowania spadły o 18 proc.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze