loader

Do powiatów i gmin popłynie 2,73 mld zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Tylko w ostatnich dwóch latach z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozwoliło na realizację 14 tys. km inwestycji drogowych z dofinansowaniem blisko 10 mld zł. To poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz systematyczne podnoszenie atrakcyjności kolejnych terenów pod nowe inwestycje. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś wyniki kolejnego naboru dla gmin i powiatów w całej Polsce. To w sumie 2,7 mld zł na nowe i odnowione drogi lokalne o łącznej długości 3,9 tys. km. Wsparcie działań samorządów umożliwia stworzenie spójnego i zintegrowanego systemu transportowego dróg w całym kraju.

Nowe inwestycje drogowe w gminach i powiatach dzięki RFRD

W 2022 r. wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg obejmie m.in. drogi gminne i powiatowe. Maksymalna wartość dofinansowania pojedynczego projektu wynosi aż 80% kosztów realizacji zadania, w kwocie do 30 mln zł.  W rzeczywistości to wsparcie blisko 100 inwestycji w każdym województwie.

– Chcemy w taki sposób przebudowywać i modernizować cały system dróg w Polsce, żeby centra powiatów i gmin były miejscami, do których można się łatwo dostać – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. I dodał: Nasza wiarygodność i realność naszych zapowiedzi jest bardzo ważną cechą naszej polityki drogowej i komunikacyjnej. Komunikacja i drogi to podstawa do tworzenia nowych przedsiębiorstw, nowych miejsc pracy, przyciągania nowego biznesu.

Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych w 2022 roku to 2,73 mld zł
Dzięki wsparciu z Funduszu powstanie lub zostanie zmodernizowanych ponad 3,8 tys. km dróg, w tym ponad:

  • 1,95 tys. km dróg powiatowych,
  • 1,85 tys. km dróg gminnych.

To blisko 2328 zadania, w tym 630 zadań powiatowych i aż 1 698 zadań gminnych.
– Będziemy rozwijać nasz program dróg. Tak, jak załataliśmy system podatkowy, tak będziemy łatać system dróg, który odziedziczyliśmy. Widać, jak zmieniają się polskie drogi. Będą one coraz lepsze – podsumował szef rządu.

Ponad 10 mld zł z RFRD na 14 tys. km dróg w całe Polsce

W latach 2019-2021 r., wybudowano, rozbudowano lub zmodernizowano blisko 14 tys. km dróg samorządowych, przy ponad 10 mld zł wsparcia z RFRD. 
Tylko w 2021 r. przyznano środki na realizację 2 189 zadań, w tym:

  • 622 powiatowych,
  • 1 567 gminnych.

To budowa, przebudowa lub remont 3,9 tys. km dróg o wartości ponad 2,7 mld zł:

  • 2,1 tys. km powiatowych,
  • 1,8 tys. km gminnych.

Wsparcie RFRD nie ogranicza się wyłącznie do dróg lokalnych. W 2021 r. dofinansowano realizację 45 inwestycji wojewódzkich i 6 zgłoszonych przez prezydentów miast na prawach powiatu. Łączna wartość wspieranych zadań przekroczyła 4,5 mld zł.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze