loader

Świąteczny tydzień obfity w wydarzenia

Oprócz kilku ważnych publikacji danych z największych gospodarek świata inwestorzy będą śledzieć takie wydarzenia, jak spotkanie OPEC czy głosowanie nad reformą systemu ochrony zdrowia w USA.

W poniedziałek rano ceny akcji na azjatyckich parkietach nie podlegały dużym wahaniom – NIKKEI wzrósł o 0,4 proc., a główny indeks chińskiej giełdy rósł o 0,5 proc. Na GPW indeks WIG20 tuż po rozpoczęciu sesji utrzymywał się powyżej poziomu 2300 pkt., a na rynku walutowym dolar lekko tracił na wartości. Kurs pary euro-dolar decydujący ostatnio o nastrojach na rynkach surowców i akcji, znajduje się w pobliżu ważnego wsparcia wynikającego z analizy technicznej (ok.1,435 USD), co może stanowić pretekst do realizacji zysków przez część inwestorów zamykających krótkie pozycje.

Inwestorów, którzy w tym roku uważnie obserwowali wydarzenia zza oceanu, nie zdziwi zapewne fakt, że FDIC (amerykański odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) przejęła w piątek kontrolę na kolejnymi lokalnymi bankami. Tym razem lista bankrutów wydłużyła się aż o siedem pozycji i liczy 140 instytucji. Z punktu widzenia przeciętnego mieszkańca Stanów Zjednoczonych bardzo ważną informacją jest przeforsowanie przez tamtejszy Senat ustawy rozszerzającej zakres opieki zdrowotnej. W niedzielę stosunkiem głosów 60-40 demokraci zdołali pozbyć się ostatniej proceduralnej przeszkody przed ostatecznym głosowaniem, które ma mieć miejsce w ciągu najbliższych dni.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze