loader

Prezydent: Można spodziewać się większej obecności NATO w naszej części Europy

W Brukseli Prezydent Andrzej Dud wziął udział w jednodniowym szczycie przywódców krajów NATO. Głównym tematem rozmów była inicjatywa „NATO 2030”, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości. Na marginesie szczytu Prezydent spotkał się m.in. z przywódcami USA i Francji.

– Można spodziewać się większej obecności NATO w naszej części Europy. Dotyczy to także wzrostu nakładów państw członkowskich na obronność i nowej strategii Sojuszu – mówił Andrzej Duda po zakończeniu szczytu. – Dużo się mówiło o tych sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze art. 5 jako de facto naczelnego artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli kolektywnej obrony.

Szczyt był też okazją do indywidualnych rozmów głów państw. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z Prezydentem USA Joe Bidenem, Premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z Premierem Macedonii Płn. Zoranem Zaewem.

– W rozmowie Prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu – mówił Andrzej Duda podczas wieczornego spotkania z dziennikarzami.


Na Twitterze minister Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa Prezydentów Dudy i Bidena „odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej i dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu”.

W kuluarach szczytu NATO Prezydent RP ⁦Andrzej Duda⁩ rozmawiał z Premier Danii Mette Frederiksen o dokończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe; wcześniej o tej strategicznej inwestycji Prezydent rozmawiał z Premier Norwegii Erną Solberg – napisał szef BPM Krzysztof Szczerski po spotkaniu.

Prezydentowi RP towarzyszyli w Brukseli ministrowie Paweł Soloch – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Krzysztof Szczerski – Szef Biura Polityki Międzynarodowej.

 

Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów

Bardzo serdecznie witam Państwa na briefingu z mediami po zakończonym szczycie NATO.

Przede wszystkim chcę powiedzieć, że bardzo się cieszę i dziękowałem Sekretarzowi Generalnemu Sojuszu Północnoatlantyckiego, że ten szczyt się odbył – że odbył się, tak jak normalnie odbywaliśmy szczyty NATO przez wszystkie lata, gdy mam ten zaszczyt i wielką dla mnie przyjemność, że mogę reprezentować Polskę tu, na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego; że spotkaliśmy się bezpośrednio, że rozmawialiśmy; że pokazaliśmy też wszystkim naszym współobywatelom, że również polityka międzynarodowa wraca do normalności po pandemii koronawirusa. Powiedziałem to zresztą dzisiaj w pierwszych słowach mojego wystąpienia.

Szczyt bardzo dobry – w mojej ocenie – przede wszystkim patrząc na to z naszego, polskiego punktu widzenia. Dużo się mówiło o sprawach, które bezpośrednio nas dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze art. 5 jako de facto naczelnego artykułu traktatu północnoatlantyckiego, czyli właśnie kolektywnej obrony.

Bardzo dużo mówiło się o potencjalnych zagrożeniach, w tym – mogę to wprost powiedzieć, to się przewijało w absolutnej większości wypowiedzi, w tym w wypowiedzi pana prezydenta Joe Bidena – że, niestety, cały czas jest absolutnie aktualne zagrożenie ze strony Rosji, w postaci jej różnego rodzaju agresywnych zachowań, w postaci jej agresji na Ukrainę i że jest to dziś jedno z absolutnie największych wyzwań, jakie w ogóle istnieją w przestrzeni geopolitycznej, w szczególności – oczywiście – tej, dotyczącej naszej części Europy.

Mówiliśmy też o bardzo ważnym dokumencie, który został dziś przyjęty – o wyzwaniach przyszłości dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ten dokument nazywa się „NATO 2030”. Został wypracowany od szczytu NATO w Londynie. Mogę wyrazić pewną satysfakcję, ponieważ w pracach nad tym dokumentem m.in. uczestniczyła – w grupie ekspertów – nasza przedstawicielka, pani minister Anna Fotyga.

Te najistotniejsze kwestie – właśnie przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego, przyszłej polityki, którą powinien realizować Sojusz Północnoatlantycki – w tym dokumencie zostały wskazane. Więc należy się spodziewać wzrostu zaangażowania państw członkowskich, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Można więc w perspektywie spodziewać się także wzrostu intensywności obecności Sojuszu w naszej części świata, w naszej części Europy. Oczywiście dotyczy to także kwestii, o których mówimy już od lat, a mianowicie: wzrostu nakładów państw członkowskich na obronność – ten element także jest tam powtórzony.

No i zapowiedzi przygotowania nowej strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oczywiście Sojusz Północnoatlantycki ma strategię, która cały czas jest realizowana, pochodzi ona z 2010 roku. Założono, że do przyszłego roku, do szczytu, który odbędzie się w Madrycie w 2022 roku, zostanie opracowana nowa koncepcja strategiczna i mamy nadzieję, że zostanie ona w Madrycie przyjęta. Więc to jest zadanie na ten najbliższy czas.

To są te najważniejsze kwestie, o których mówiliśmy dzisiaj w trakcie naszego spotkania. Jak mówiłem, są to kwestie, które poruszali – praktycznie rzecz biorąc – wszyscy przywódcy państw i rządów występujący dzisiaj. A występowali wszyscy uczestnicy ze wszystkich państw członkowskich.

Więc ten komunikat – śmiało można powiedzieć – jaki dzisiaj członkowie NATO razem, jednogłośnie wysyłają w świat, jest absolutnie jednoznaczny: bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Przede wszystkim bezpieczeństwo dla naszych obywateli, przede wszystkim wspomniane bezpieczeństwo kolektywne.

Jak powiedziałem: bardzo mocne podkreślenie przez pana prezydenta Joe Bidena znaczenia art. 5 i odpowiedzialności Stanów Zjednoczonych za światowe bezpieczeństwo, za co zresztą dziękowałem Prezydentowi w swoim wystąpieniu. I to z naszego – polskiego – punktu widzenia była sprawa niezwykle istotna.

Tym bardziej że – mogę Państwu zdradzić – we wcześniejszej rozmowie, którą prowadziłem z panem prezydentem Joe Bidenem, Pan Prezydent bardzo wyraźnie podkreślił, że nasze bezpieczeństwo – bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, Polski, krajów, które zostały przyjęte do NATO, a wyszły kiedyś zza żelaznej kurtyny – bardzo leży mu na sercu.

Bo – jak powiedział – sam był kiedyś architektem przyjęcia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego, sam osobiście pracował nad tym, aby te kraje zostały przyjęte. Więc to, żeby ich obywatele czuli się dziś bezpiecznie i żeby te kraje czuły się pewnie jako członkowie Sojuszu, bardzo mu leży na sercu, co – nie muszę chyba nikomu mówić – z naszego punktu widzenia jest bardzo dobrą wiadomością.

Rozmawialiśmy z panem prezydentem Joe Bidenem, oczywiście, również na temat kwestii odstraszania, współpracy militarnej Polska-Stany Zjednoczone. Rozmawialiśmy także na temat relacji, które dotyczą naszego sąsiada, czyli Rosji. Spodziewamy się ze strony amerykańskiej informacji po rozmowie z prezydentem Putinem – tak to zostało wstępnie zapowiedziane.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze