loader

Polski Ład dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

– Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw – mówił w sobotę minister Grzegorz Puda podczas debaty “Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Minister, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, uczestniczył w debacie dotyczącej polskiego rolnictwa. Spotkanie zorganizowano w Instytucie Zootechniki w podkrakowskich Balicach. Jego celem było zaprezentowanie najważniejszych założeń Polskiego Ładu w kontekście polskiego rolnictwa. 

Główne założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

Minister Grzegorz Puda przedstawił najważniejsze elementy, które w ramach rządowego programu „Polski Ład” służyły wspieraniu rolnictwa i rozwojowi obszarów wiejskich:

  • wyższe dopłaty do paliwa dla rolników,
  • uwolnienie rolniczego handlu detalicznego,
  • ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych,
  • więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich,
  • Kodeks rolny,
  • e-okienko dla rolnika,
  • Centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi,
  • cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”,
  • satelitarny system monitoringu upraw rolniczych.

Więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich 

Minister podkreślił, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla rolnictwa udało się wynegocjować 10 mld zł. Poza dotychczasowymi instrumentami UE wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności, będą to dodatkowe środki, które trafią na polską wieś trafią.

Ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów jest przygotowywana ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych. 

– To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwo rolnym, po to, aby rolnicy mogli czuć się bezpiecznie, aby byli przekonani o tym, że ich działalność w terenach wiejskich przynosi efekty nie tylko im, ich rodzinom, ale również wszystkim Polakom i wszystkim konsumentom – podkreślił Grzegorz Puda.

– Jeżeli podsumujemy wszystkie korzyści, jakie płyną z ustawy, można stwierdzić, że prawie 100 proc. gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian, które będą wprowadzane” – dodał minister.

Będą to korzyści: podatkowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, związane z dziedziczeniem, dot. wsparcia klęskowego, dot. gwarancji wypłaty wynagrodzenia za płody rolne.

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym jeszcze w czerwcu zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych.

1 2

O autorze