loader

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec uczczą 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Izraela Isaac Herzog oraz Niemiec Frank-Walter Steinmeier z małżonkami wspólnie wzięli udział w obchodach upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku. Uroczystości odbyły się na placu Bohaterów Getta Warszawskiego.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Powstanie w Getcie Warszawskim jest dla niego i dla potomnych przede wszystkim symbolem męstwa, determinacji i odwagi. „Woli walki o wolność, woli samodecydowania o sobie. Niezwykłej szaleńczej odwagi, absolutnej determinacji” – powiedział Duda.

Prezydent Polski zwrócił uwagę na wspólną historię Polski i Izraela, przypominając, że wielu z ocalałych z Powstania w Getcie Warszawskim było później powstańcami w Powstaniu Warszawskim, walcząc razem z kolegami z polskiej szkolnej ławy przeciw niemieckim nazistom o wolność, oddając za nią oraz za wolną Polskę życie.

Wystąpienia wygłosili również prezydenci Izraela Isaac Herzog oraz Niemiec Frank-Walter Steinmeier, którzy podkreślali wagę upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim i nauki płynącej z tamtych wydarzeń.

Podczas obchodów ocalały z Zagłady, świadek Holokaustu Marian Turski, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, wygłosił przemówienie. Następnie chóralne zespoły dziecięco-młodzieżowe z Polski i Izraela wykonały Pieśń partyzantów żydowskich – Zog nit kej mol.

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec odwiedzili Synagogę Nożyków, gdzie zapalili świece pamięci i wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej wizytę Naczelnego Rabina Palestyny w Synagodze Nożyków w 1946 roku. Wieczorem w Teatrze Wielkim odbył się uroczysty koncert Polsko-Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Powstanie w Getcie Warszawskim było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie i trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze