loader

Prawidłowa segregacja w domowych realiach [ZASADY]

Staje się jednym z najgorętszych trendów, który w najbliższych latach nie tylko nie wyjdzie z mody, ale wręcz przybierze na sile. Jest dobra dla planety, a także dla naszego portfela. Segregacja, bo o niej mowa, to pierwszy krok do recyklingu, wyraz troski o środowisko, a biorąc pod uwagę ceny wywozu odpadów, także sposób na zadbanie o domowy budżet. Jak segregować prawidłowo domowe śmieci? Już podpowiadamy!

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z roku na rok odpadów przybywa – w 2021 roku statystyczny Polak wytworzył 358 kg śmieci, czyli o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Ograniczanie produkowanych odpadów jest trudnym zadaniem, ale możemy zacząć je przetwarzać, co niesie za sobą spore korzyści. Po pierwsze dzięki selektywnej zbiórce odpady mogą stać się wartościowym surowcem produkcyjnym, co za tym idzie – zostać maksymalnie wykorzystane w ramach obiegu wtórnego. Po drugie – w ten sposób minimalizujemy ilość niewykorzystanych śmieci, które trafiają na składowiska. Po trzecie – jest to opłacalne dla naszego budżetu domowego.

Segreguję = płacę mniej za wywóz śmieci

Od stycznia 2023 roku wiele gmin podwyższyło wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, co ma związek ze wzrostem cen energii i kosztów transportu. Każdy z nas jest zobowiązany do selektywnej zbiórki odpadów w podziale na kilka frakcji: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe czy odpady ulegające biodegradacji. Zasada jest prosta – im lepiej segregujemy śmieci, tym mniej płacimy za ich wywóz, ponieważ stawki są niższe niż w przypadku przyjmowania odpadów zmieszanych. Segregacja zwyczajnie się opłaca – i nam, i planecie. Tym bardziej warto zaznajomić się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą nam segregować odpady jak najlepiej.

1 2

O autorze