loader

Pierwszy lot Boeinga 787 Dreamliner zakończony sukcesem

Najnowszy samolot Boeinga wylądował pomyślnie po 3 godzinach misji

 

Boeing 787 Dreamliner po raz pierwszy wzbił się w powietrze z lotniska Paine Field w Everett w stanie Waszyngton, przy aplauzie ponad 12 tys. zgromadzonych na miejscu pracowników i gości, rozpoczynając nową erę podróży lotniczych. Pierwszy lot jest początkiem lotów testowych wszystkich sześciu samolotów przeznaczonych do testów, które będą latały przez najbliższe miesiące. Pierwsza dostawa Boeinga 787 zaplanowana jest na czwarty kwartał 2010 roku.

 

Najmłodszy członek rodziny Boeinga wystartował z lotniska Paine Field w Everett o 19:27 czasu polskiego. Po około 3 godzinach lotu, o godzinie 22:33 szczęśliwie wylądował na lotnisku Boeing Field w Seattle.

 

Pierwszy pilot 787 Mike Carriker i kapitan Randy Neville testowali niektóre systemy Dreamlinera, nagrywając i przesyłając dane z samolotu do zespołu naziemnego w Boeing Field. Po wystartowaniu z Everett samolot przeleciał nad wschodnią częścią Cieśniny Juan de Fuca. Piloci Carriker i Neville wznieśli samolot na wysokość 4 572 metrów i rozpędzili do 333 km/h.

 

„Dzisiejszy dzień jest dniem historycznym i pełnym dumy dla globalnego zespołu, który niestrudzenie pracował nad zaprojektowaniem i budową Boeinga 787 Dreamliner – pierwszego całkowicie nowego samolotu pasażerskiego XXI wieku” powiedział Scott Fancher, wiceprezes, menedżer generalny programu 787 i dodał „Czekamy na kolejne loty testowe, a następnie loty pasażerskie Dreamlinera, który zapewni liniom lotniczym wysoką wydajność, zaawansowaną technologię i niezrównany komfort pasażerów”.

 

Do pierwszego Boeinga 787 napędzanego przez dwa siniki Rolls-Royce Trent 1000 i programu lotów testowych dołączy kolejnych pięć samolotów 787, w tym dwa napędzane przez silniki General Electric GEnx.

 

Boeing jest dumny mogąc współpracować w Polsce z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które zamówiły Dreamlinera. „Boeing i LOT są partnerami od 20 lat, kiedy to w 1989 roku LOT otrzymał pierwszego Boeinga. Cieszę się, że nasza współpraca nadal się rozwija i że LOT buduje swoją przyszłość z Dreamlinerem. Jestem głęboko przekonana, że pasażerowie LOTu doświadczą wielu przyjemnych wrażeń podczas lotu Boeingiem 787 Dreamliner” powiedziała Henryka Bochniarz, Prezes Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią.

 

Boeing 787 Dreamliner oferuje pasażerom lepsze warunki lotu oraz zapewnia przewoźnikom większe możliwości obsługi przelotów i zwiększoną częstotliwość preferowanych przez pasażerów kierunków. Zaawansowany technologicznie 787 będzie zużywał o 20 procent mniej paliwa niż inne produkowane dzisiaj samoloty o podobnych rozmiarach. Liniom lotniczym Dreamliner zapewni do 45 procent więcej ładowności, a pasażerom innowacyjne rozwiązania w środku samolotu, takie jak czystsze powietrze, większe okna, więcej przestrzeni na bagaże, ulepszone oświetlenie oraz inne udogodnienia, wprowadzone z myślą o pasażerach.

 

Do tej pory 55 klientów z całego świata zamówiło 840 Boeingów 787 Dreamliner, co uczyniło ten samolot najszybciej sprzedającym się nowym samolotem pasażerskim w historii.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze