loader

Umiarkowany optymizm przy niskich obrotach

Umiarkowany optymizm inwestorów w środę wspierały odczyty indeksów PMI w strefie euro i lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Dane z Europy Zachodniej wykazały w środę mocniejszą niż szacowali analitycy poprawę nastrojów przedsiębiorców – indeksy PMI w strefie euro wzrosły zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i w sektorze usług. W obu przypadkach indeksy utrzymują się powyżej 50 pkt., co intrepretuje się jako ożywienie koniunktury. Informacje z polskiego rynku pracy nie napawają optymizmem – wprawdzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie powyżej 3400 PLN brutto, ale wynikało to w dużej mierze z czynników sezonowych (więcej dni roboczych). Pensje rosną wolniej niż inflacja, liczba zatrudnionych jest o 2,2 proc. niższa niż przed rokiem, a to może mieć negatywny wpływ na wydatki gospodarstw domowych.

Na rynkach akcji w USA i Europie przeważali kupujący. Ok. godz. 16.00 czasu warszawskiego DJIA rósł o 0,5 proc., a FTSE zyskiwał na wartości 0,2 proc. WIG20 przy niskich, nie przekraczających 700 mln PLN obrotach, przez większą część sesji poruszał się nieznacznie powyżej poziomów z wczorajszego zamknięcia.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze