loader

Kolejny dzień rozczarowań

Dziś była szansa na odbicie i tym razem została ona wykorzystana. Do czasu aż po południu sypnęło słabymi danymi z USA, które ponownie (tak jak wczoraj) zepchnęły ceny akcji niżej.

 

Jeśli ktokolwiek się łudził, że ostatni dzień kwartału zostanie wykorzystany do podciągania kursów przez fundusze inwestycyjne, to miał rację tylko do pewnego momentu. Po południu obrodziło danymi z USA – indeks aktywności ekonomicznej w regionie Chicago spadł z 50 do 46,1 proc. (oczekiwano wzrostu do 52 proc.), cotygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny w Stanach spadła o 2,8 proc., a – zdaniem ADP – amerykańska gospodarka straciła 254 tys. miejsc pracy w sektorze prywatnym (oczekiwano, że będzie to 200 tys.). Skumulowany efekt tych publikacji zaowocował spadkiem WIG20 o około 40 pkt w końcówce sesji i zadecydował o tym, że kolejne notowania kończymy pod kreską. Jeśli można mówić o jakiejś jakościowej zmianie, to tym razem GPW nie odstawała zanadto od innych giełd europejskich, a indeksy w USA zanurkowały nawet głębiej (krótko po otwarciu S&P tracił nawet ponad 1 proc.). Częściowo spadek indeksu był amortyzowany przez PKO BP – inwestorzy kupowali akcje banku licząc na przyznanie praw poboru do nowej emisji przed upublicznieniem prospektu. Kupowali więc w ciemno, nie znając ceny nowej emisyjnej banku. Obroty akcjami PKO BP przekroczyły 400 mln PLN i zadecydowały w dużym stopniu o wzroście obrotów na całym rynku akcji powyżej 1,9 mld PLN.

Złoty dziś tracił, ale nie był to znaczący ruch, pomimo zaskakujących danych o deficycie obrotów bieżących w II kwartale (oczekiwano 800 mln euro nadwyżki). Ale to przecież już historia.

Na rynku euro/dolara także oglądaliśmy stabilizację, podobnie jak na rynku surowców. Złoto bez powodzenia próbowało złamać poziom 1000 pkt, miedź podrożała o 1,7 proc., a ropa w zasadzie nie zmieniła ceny.

RPP zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych, zmieniła za to ocenę perspektyw inflacji – nadal oczekuje jej spadku, ale w wolniejszym tempie niż zakładano. Nie pasuje to do ogólnoświatowego trendu – dziś podano, że deflacja cen producentów we Francji wyniosła aż 9,3 proc., a deflacja HICP w strefie euro (szacunek za wrzesień) wyniosła 0,3 proc. (oczekiwano 0,2 proc.).

I tylko humorów ósemki szczęśliwców, którzy wytypowali trafnie szóstkę we wczorajszym losowaniu nic nie jest w stanie zmącić. Gratulujemy i informujemy, że skład osobowy działu analiz OF po wczorajszym losowaniu się nie zmieni :(.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze