loader

Spada bezrobocie w Japonii

W sierpniu stopa bezrobocia spadła w Japonii do poziomu 5,5 proc., wobec 5,7 proc. sprzed miesiąca. Inwestorzy wyprzedawali jednak akcje na większości zagranicznych parkietów.

Konsensus ekonomistów sugerował zupełnie coś przeciwnego – eksperci oczekiwali wzrostu bezrobocia w drugiej największej gospodarce świata do 5,8 proc. Ożywienia na rynku pracy nie można, niestety, traktować jako trwałej poprawy sytuacji, ponieważ w sierpniu monitorowanie bezrobocia zaburzały czynniki sezonowe, a dane dodatkowo zostały zniekształcone przez amerykański bodziec dla branży motoryzacyjnej. Hondy i Toyoty były najpopularniejszymi markami samochodów, na które za rządową dopłatą Amerykanie wymieniali w wakacje stare pojazdy. W piątek prezes Toyoty podniósł wprawdzie cel sprzedażowy na 2009 rok do 7,3 mln aut, ale dodał jednocześnie, że wynik netto będzie gorszy od szacunków ze względu na niekorzystny kurs walutowy (zbyt mocny jen pomniejsza zyski firmy).

Wszystkie trzy główne indeksy giełdy z Wall Street (NASDAQ, DJIA, S&P500) straciły wczoraj na wartości ponad 2 proc. Podobną skalę spadków obserwowaliśmy w piątek w Azji, a tuż przed rozpoczęciem notowań w Europie kontrakty terminowe również nie napawały optymizmem. Dzisiejsza publikacja dnia to dane o wysokości stopy bezrobocia w USA, które poznamy o 14.30 czasu warszawskiego. Ekonomiści spodziewają się wzrostu bezrobocia do 9,8 proc.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze