loader

Dyplomaci na Służewcu

Na warszawskim Torze Wyścigów Konnych na Służewcu gościło 23 ambasadorów i ponad 100 akredytowanych w Polsce przedstawicieli ambasad. Jest to kontynuacja tradycyjnych spotkań przedstawicieli polskiej administracji odpowiedzialnej za sprawy rolne z przedstawicielami zagranicznych placówek.

–  Współpracujemy na co dzień, wymieniając się doświadczeniami i informacjami, dążąc do zacieśniania relacji pomiędzy naszymi krajami z korzyścią dla naszych gospodarek i w interesie naszych rolników. Za tę dobrą współpracę chciałbym Państwu serdecznie podziękować – powiedział minister Grzegorz Puda witając zagranicznych gości.

Szef  polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że ostatnie miesiące nie były łatwe. Pandemia COVID-19 uderzyła w poszczególne sektory gospodarki. Konsekwencje restrykcji odczuli rolnicy i przetwórcy rolno-spożywczy, ale też wszyscy obywatele. 

–  Zrozumieliśmy, jak ogromne znaczenie odgrywają: sektor rolny i stabilne łańcuchy dostaw żywności, dzięki którym możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił minister.

Dodał jednocześnie, że pomimo pandemii wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski w I półroczu 2021 r. wzrosła o ponad 5 procent. 

–  Staramy się, aby polskie produkty były synonimem najwyższej jakości i najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dzięki stałemu rozwojowi technicznemu, technologicznemu i organizacyjnemu sektora spożywczego, Polska weszła do czołówki nowoczesnych i innowacyjnych europejskich producentów żywności – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmowanych jest szereg działań, które wzmacniają i rozwijają polskie rolnictwo i polską wieś. 

–  Priorytetem naszych działań są gospodarstwa rodzinne. Chcemy zachować ich jak najwięcej, aby mogły skutecznie rywalizować na jednolitym rynku i nadal spełniać swoją wielofunkcyjną rolę – poinformował szef polskiego resortu rolnictwa.

Dodał przy tym, że w Planie Strategicznym WPR wsparcie ukierunkowane jest w większym stopniu bezpośrednio na małe i średnie, rodzinne gospodarstwa rolne. Wspierany będzie  również rolniczy handel detaliczny oraz rolnictwo ekologiczne, w czym widziana jest  szansa polskich rolników. Ponadto w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności przewidziane zostały liczne ważne inwestycje dla wsparcia sektora rolno-spożywczego.  

–  Chciałbym zachęcić, aby stali się Państwo ambasadorami polskich smaków i polskiej kuchni w krajach, z których Państwo pochodzą – powiedział minister zapraszając dyplomatów do degustacji polskich specjałów.

Przybyli na Tor Wyścigów Konnych dyplomaci mieli również okazję do obserwowania gonitwy o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

1 2

O autorze