loader

Były poseł skazany za powoływanie się na wpływy

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli wydał wyrok wobec byłego posła na Sejm RP Zbigniewa R., w jednym z wątków tzw. afery podkarpackiej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA wspólnie z Mazowieckim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Sąd skazał byłego posła na Sejm RP Zbigniewa R. na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz orzekł przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł i przepadek równowartości alkoholu w wysokości prawie 3500 zł.

Prokuratura oskarżyła Zbigniewa R. o powoływanie się na wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w latach 2011-2014. Zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy wskazał, że w zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice były poseł podjął się pośrednictwa w załatwieniu spraw, w tym wydawania korzystnej decyzji administracyjnej, nominacji na urząd sędziego dla wskazanej osoby, delegacji do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości czy załatwienia  kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek.

Jak ustalili śledczy korzyści majątkowe obejmowały przyjmowaną gotówkę, alkohol oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt innego oskarżonego w toku śledztwa.

W wielowątkowym śledztwie w sprawie tzw. afery podkarpackiej zarzuty usłyszało kilkadziesiąt osób. Część wątków zakończyło się już skierowanymi do sądu aktami oskarżenia między innymi wobec byłego szefa NIK Krzysztofa K., byłego posła na Sejm Jana B., byłego Zastępcy Komendanta Głównego Policji ds. Kryminalnych Mirosława S. oraz byłej szefowej prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie Anny H.

W styczniu 2020 roku prawomocny wyrok trzech lat pozbawienia wolności usłyszał Mirosław K., były marszałek województwa podkarpackiego. W styczniu 2022 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie Annę H. na karę 6-ciu lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

 

źródło: Wydział Komunikacji Społecznej CBA

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze