loader

Z odbicia nici, bo siadły nastroje na świecie

Można było mieć nadzieję na zwyżkę na GPW po tym, jak ostatnią sesję minionego tygodnia zdominowały zlecenia od inwestorów z rynku terminowego. Rynek dowiódł jednak po raz kolejny, że jest po prostu słaby.

Można oczywiście mówić o niesprzyjających warunkach zewnętrznych. Na GPW liczono, że nie tylko uda się odrobić straty z piątku, ale w ogóle z ostatnich dni, kiedy nasze indeksy pozostały wyraźnie w tyle za rosnącymi wskaźnikami koniunktury na giełdach Europy czy ogółem – rynkach globalnych. Tak mogło się stać pod jednym jednak warunkiem – że utrzyma się dobra koniunktura na światowych rynkach finansowych. Nie utrzymała się.

Akurat dziś mamy spadek cen akcji w Europie, w Azji, a obecnie także w USA, co możemy określić mianem korekty ostatnich wzrostów. W tej sytuacji GPW nie dała rady iść pod prąd światowym tendencjom.

Jednak takie wytłumaczenie zachowania GPW nie byłoby do końca uczciwe. GPW już wcześniej nie dawała rady dotrzymać kroku wzrostom na świecie i nie da się tej słabości przypisać wyłącznie „efektowi deficytu” czy dołowaniem rynku przez zlecenia od inwestorów z rynku terminowego. Ostatnie tygodnie dowodzą raczej słabości popytu na Książęcej, niż dominacji podaży. Nie mniej – nie zajmując się już dłużej relatywną słabością naszych indeksów – trzeba powiedzieć, że mamy w efekcie niezbyt urozmaicony trend boczny, czy też mówiąc mniej eufemistycznie – serię nudnych sesji, na których niewiele się działo i dzisiejsze notowania niewiele zmieniły w tym względzie. Wysokie otwarcie nie utrzymało się zbyt długo, później kilka godzin czekania na otwarcie w Stanach i kolejny nieudany finisz.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze