loader

Wzrost liczby kredytów konsumpcyjnych i spadek kredytów mieszkaniowych

Według marcowego raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK), w marcu 2023 r. banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych (+55,8%), kart kredytowych (+53,4%) oraz kredytów gotówkowych (+8,0%) w porównaniu do marca 2022 r. Wartość limitów na kartach kredytowych wzrosła o 44,2%, kredytów ratalnych o 17,5% i kredytów gotówkowych o 9,5%. Tymczasem liczba i wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych odnotowały spadek o odpowiednio 42,7% i 43,1%.

W pierwszym kwartale 2023 r. banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych o 60,7%, wydały więcej kart kredytowych o 41,6% oraz udzieliły więcej kredytów gotówkowych o 8,6%. Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 53,3%. Wartość limitów na karcie kredytowej wzrosła o 42,0%, kredytów ratalnych o 10,6% oraz kredytów gotówkowych o 10,1%. Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 54,8%.

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, zwraca uwagę na fakt, że większa część wartości udzielonych kredytów gotówkowych wynika z konsolidacji kredytów (51% akcji kredytowej) oraz konieczności korzystania z kolejnych kredytów przez część gospodarstw domowych (23% wartości udzielonych kredytów gotówkowych).

Kredyty mieszkaniowe odnotowały korzystny wynik w marcu 2023 r. w porównaniu do ostatnich miesięcy, z 10,4 tys. udzielonych kredytów, jednak wartość sprzedaży kredytów mieszkaniowych była o 43% niższa niż w marcu 2022 r. Prof. Rogowski uważa, że 2023 r. będzie bardzo ciekawy na rynku kredytów mieszkaniowych z uwagi na dużą zmienność.

Do 2 kwietnia 2023 r. banki zaraportowały 1,126 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi na wartość 280 mld zł.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze