loader

WIG20 liderem wzrostów w Europie

Na całym świecie inwestorzy kupowali w poniedziałek akcje. Po skrajnie nudnej sesji WIG20 wzrósł o 1,4 proc., co było najlepszym wynikiem w Europie.

 

Na warszawskim parkiecie przez całą sesję obserwowaliśmy bardzo niewielkie wahania kursów akcji. WIG20 rozpoczął notowania tuż powyżej 2400 pkt i w ciągu dnia nie oddalił się od tego poziomu na więcej niż 10 pkt. Ostatecznie wzrost WIG20 o 1,4 proc. stawia naszą giełdę na pierwszym miejscu w Europie pod względem procentowej zmiany głównego wskaźnika cen akcji. W poniedziałek indeksy ciągnęły w górę głównie papiery spółek surowcowych – akcje PKN Orlen oraz KGHM podrożały o 2,7 proc., a spośród dwudziestu największych spółek spadki odnotowały tylko walory CEZ i TVN. Spokojnie można stwierdzić, że na GPW handlowała garstka inwestorów – na całym rynku obroty z ledwością przekroczyły 1 mld PLN, z czego blisko 700 mln PLN przypadło na dwadzieścia spółek z WIG20.

Za granicą indeksy rynków akcji zgodnie zyskiwały na wartości, ale przypadki zwyżek przekraczających 1 proc. można było policzyć na palcach jednej ręki. Ok. godz. 16.30 czasu warszawskiego zarówno S&P 500, jak i DJIA rosły o 0,1 proc. i poprawiały piątkowe rekordy. Dolar osłabił się nieznacznie wobec euro, a to pomogło przedłużyć wzrosty cen na rynku ropy naftowej. Po południu za baryłkę płacono blisko 79 USD. Kurs złotego podlegał równie niewielkim wahaniom jak indeksy z GPW. Euro wyceniane jest na 4,15 PLN, frank na 2,79 PLN, a dolar na 2,88 PLN.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze