loader

Przebudowa rynku biurowego w Warszawie

W pierwszym kwartale 2023 roku w Warszawie nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, co jest pierwszym przypadkiem takiej sytuacji od ponad 15 lat, wynika z raportu firmy doradczej Newmark Polska. Jednocześnie odnotowano spadek aktywności najemców, a współczynnik pustostanów utrzymał się na niezmiennym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem. Mimo tego, deweloperzy planują realizację kolejnych inwestycji biurowych w stolicy.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie pozostały na niezmienionym poziomie – 6,26 mln mkw. Raport wskazuje, że spadek aktywności deweloperskiej związany jest z początkiem pandemii COVID-19. W pierwszym kwartale 2023 roku w budowie pozostawało ponad 200 000 mkw. – prawie czterokrotnie mniej niż w rekordowych latach 2017-2019.

Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska, podkreśla, że kolejne lata upłyną pod znakiem coraz częstszych modernizacji, zmiany funkcji istniejących obiektów oraz budowy nowocześniejszych budynków w miejscu starszych biurowców. Trend ten wynika między innymi ze zmieniających się oczekiwań najemców oraz wprowadzanych regulacji przez Unię Europejską w zakresie efektywności energetycznej budynków i alternatywnych źródeł energii.

W pierwszym kwartale 2023 roku popyt brutto na warszawskim rynku biurowym wyniósł prawie 159 000 mkw., co stanowi spadek o ponad 40% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku. Anna Szymańska, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Newmark Polska, zwraca uwagę, że mniejsza aktywność najemców może wynikać m.in. z malejącej dostępności powierzchni biurowej spełniającej wymagania najemców, szczególnie jeśli chodzi o oferowane nowoczesne rozwiązania technologiczne czy zgodność z celami ESG.

W strukturze popytu największy udział miały nowe umowy (63%), a najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym były firmy z sektora usług dla biznesu (19,5%), produkcyjnego (9,5%) oraz finansowego (9,3%). Na koniec marca 2023 roku współczynnik pustostanów w Warszawie utrzymał się na stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem (11,6%), ale zmniejszył się o 0,6 p.p. w ujęciu rok do roku.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że w biurowcach oddanych do użytkowania w ostatnich 5 latach dostępna powierzchnia wynosiła niewiele ponad 103 000 mkw., przekładając się na stopę pustostanów ok. 8,1% w tej grupie nieruchomości. Prawie 45 000 mkw. tej powierzchni znajdowało się w dwóch budynkach.

Wzrost czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe utrzymuje się, zwłaszcza w przypadku lokalizacji i budynków spełniających oczekiwania najemców w zakresie zgodności z celami ESG. Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku miesięczne stawki czynszu w najlepszych biurowcach w centrum utrzymywały się w przedziale 22-26 euro za mkw., natomiast poza centrum wynosiły 14-16 euro za mkw.

Podsumowując, rynek biurowy w Warszawie przeżywa okres zmian. Deweloperzy kierują się w stronę gruntownych modernizacji, zmiany funkcji istniejących obiektów i budowy nowocześniejszych budynków. Wzrost zainteresowania najemców standardami ESG oraz zmieniające się oczekiwania co do powierzchni biurowej wpływają na kształtowanie się tego rynku.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze