loader

Orlen tworzy nową spółkę w Czechach

Grupa ORLEN utworzyła spółkę, która ma na celu realizację usług inżynieryjnych i wykonawczych w Czechach. ORLEN Projekt Česká republika s.r.o umożliwi optymalizację kosztów inwestycji Unipetrolu i przyczyni się do dalszego wzmacniania pozycji Grupy w regionie.

W wyniku skutecznej konsolidacji, Grupa ORLEN stworzyła największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Powołanie nowej spółki inżynieryjnej na czeskim rynku wpisuje się w strategiczne ambicje związane z transformacją energetyczną i rozwojem na rynkach zagranicznych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

ORLEN Projekt Česká republika s.r.o. zajmie się kompleksową realizacją projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz ochrony środowiska. Udziałowcami są ORLEN Projekt SA i ORLEN Unipetrol RPA, posiadający odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów w nowym podmiocie. W zakresie jego działalności znajdzie się nie tylko przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennych i dokumentacji niezbędnej do uzyskania zgód środowiskowych, ale też tworzenie projektów budowlanych i wykonawczych, realizacje, odbiory, uruchomienia i pozyskiwanie pozwoleń na użytkowanie inwestycji realizowanych, w pierwszej kolejności, na rzecz podmiotów z Grupy ORLEN Unipetrol.

Nowa spółka będzie rozwijać się w oparciu o kompetencje ORLEN Projekt jako lidera w projektowaniu i budowie instalacji rafineryjnych oraz petrochemicznych. Powołanie wysokospecjalistycznej spółki inżynierskiej na terenie Republiki Czeskiej ułatwi transfer kompetencji projektowych i usprawni proces zarządzania obszarem inwestycji Grupy ORLEN.

Powołanie czeskiej spółki inżynieryjnej wpisuje się w Strategię Biznesową ORLEN Projekt na lata 2022-2025, która zakłada zwiększenie udziału rynków zagranicznych w przychodach Grupy ORLEN Projekt. Do wzmocnienia jej pozycji przyczyni się również integracja ze spółkami projektowo-inżynierskim GK Energa Invest oraz PGNiG GAZOPROJEKT.

O autorze