loader

Na najbliższej sesji PE m.in. debata nt. wolności mediów w Polsce i ogłoszenie UE „strefą wolności dla LGBTI”

Parlament Europejski podał, że debata nt. zamachu na wolność mediów w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii oraz ogłoszenie UE „strefą wolności dla LGBTI”, pojawią się w programie najbliższej sesji plenarnej 8-11 marca. Europarlament ma też wezwać Komisję Europejską do zastosowania mechanizmu warunkowości.

Europosłowie uczczą Międzynarodowy Dzień Kobiet

Jak podano w komunikacie PE, podczas poniedziałkowych obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w Parlamencie Europejskim przemówienia wygłoszą przewodniczący PE David Sassoli i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Tego samego dnia przewodnicząca Komisji Praw Kobiet Austriaczka Evelyn Regner (S&D) będzie na żywo na Facebooku odpowiadać na pytania dotyczące obecnej sytuacji w zakresie równości płci w UE oraz tego, jak pandemia pogłębiła trudności, z którymi borykają się kobiety.

W poniedziałek odbędzie się także instagramowa wymiana zdań na żywo z modelką i aktywistką Anją Rubik.

Podatek węglowy od importu z UE pomoże osiągnąć wyższy poziom celów klimatycznych

Poniedziałkowa debata na temat podniesienia celu redukcji emisji CO2 oraz skuteczności przeciwdziałania “ucieczce emisji” poprzez wprowadzenie podatku węglowego poprzedzi głosowanie projektu rezolucji w tej sprawie.

Jak wyjaśnił PE, chodzi o unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, który ma być zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Parlament ma ogłosić UE “strefą wolności dla LGBTI”

Jak poinformował PE, podczas wtorkowej debaty i środowego głosowania europosłowie mają wezwać UE do ustanowienia „strefy wolności dla LGBTI”, co ma być odpowiedzią na „strefy wolne od LGBTI” w Polsce.

„Dwa lata po tym, jak pierwszy polski powiat ogłosił się +wolnym od ideologii LGBTI+, a po nim dziesiątki innych powiatów, gmin i regionów, Parlament zamierza ogłosić UE “strefą wolności dla LGBTI”, podkreślając, że wszelkie formy dyskryminacji osób LGBTI stanowią jawne naruszenie podstawowych wartości europejskich” – czytamy w komunikacie.

W przyjętej w grudniu 2019 roku rezolucji posłowie zdecydowanie potępili ustanowienie w Polsce „stref wolnych od LGBTI”, a także wszelkiego rodzaju ataki w innych krajach członkowskich na prawa osób LGBTI.

Głosowanie nad Programem InvestEU wspomagającym innowacyjne i strategiczne inwestycje

We wtorek Parlament Europejski ma przyjąć nowy Program InvestEU, który zmobilizuje inwestycje publiczne i prywatne oraz zagwarantuje uproszczony dostęp do finansowania. Jak wskazano w komunikacie, debata i głosowanie odbędą się we wtorek.

Przy 26 mld euro (w cenach bieżących) zarezerwowanych w budżecie UE jako gwarancja, oczekuje się, że InvestEU zmobilizuje 400 mld euro inwestycji w całej Unii Europejskiej w latach 2021-27.

EU4Health: PE ma przyjąć nowy program Unii w dziedzinie zdrowia

1 2

O autorze