loader

Masz stresującą pracę i mało ruchu? Uwaga możesz być w grupie ryzyka!

Od ponad trzech lat w Cukrzycowych Centrach Edukacji Lilly (cCEL) diabetycy i ich bliscy uzyskują bezpłatną pomoc w codziennym radzeniu sobie z cukrzycą. W 100 punktach cCEL w całej Polsce Pielęgniarki Edukacyjne udzielają fachowych porad 
w tym zakresie, dzięki czemu chorzy czerpią większą radość z życia i co najważniejsze – zmniejszają ryzyko powikłań cukrzycy.

Cukrzyca jest ciężką, rozwijającą się latami chorobą, która należy do jednej z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Można jednak jej zapobiegać poprzez odpowiednią edukację cukrzyków i ich bliskich. Taką możliwość dają Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly stworzone w ramach pierwszego tego typu bezpłatnego programu służącego kształceniu diabetyków w Polsce. Umożliwienie jak największej liczbie pacjentów nieodpłatnego dostępu do wiedzy na temat cukrzycy to główny cel tej wyjątkowej inicjatywy firmy Eli Lilly.

Dotrzeć do cCEL-u

100 Cukrzycowych Centrów Edukacji Lilly zlokalizowanych na terenie całej Polski, od 2007 r. oferuje specjalistyczne porady dla diabetyków i ich bliskich. Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie pacjentów na edukację wciąż powstają nowe ośrodki. Punkty cCEL znajdują się zazwyczaj przy placówkach służby zdrowia, takich jak szpitale lub przychodnie. Ośrodki oznaczone są specjalnymi plakatami i tablicami z logo cCEL, co ułatwia dotarcie do wybranego punktu. W każdy poniedziałek, środę, a w niektórych również w piątek
w godzinach od 15.00 do 18.00 wykwalifikowane Pielęgniarki Edukacyjne osobiście udzielają w placówkach cCEL fachowych porad dla każdego zainteresowanego tematyką cukrzycy. 
W trakcie rozmów z pacjentami uczą zasad komponowania zdrowych posiłków, metod samokontroli, a także pomagają dobrać odpowiednią formę ruchu.
Alternatywą dla wizyty w ośrodku cCEL jest Infolinia Edukacyjna. Pod numerem telefonu 0801 388 008 we wtorki i czwartki w godzinach od 15.00 do 18.00 dyżurują pielęgniarki edukacyjne. Ten dodatkowy, telefoniczny serwis edukacyjny, zapewnia możliwość skorzystania z profesjonalnej porady przede wszystkim tym osobom, które nie mają ośrodka cCEL w swojej okolicy.

Każdy pacjent lub jego bliski, ma teraz możliwość wyboru formy edukacji przez 5 dni 
w tygodniu.


Pielęgniarki edukacyjne w trakcie rozmów z pacjentami nie udzielają informacji medycznych, ani nie wykonują badań. Uczą natomiast zasad komponowania zdrowych posiłków, metod samokontroli i pomagają dobrać odpowiednią formę ruchu.

Informację o dokładnej lokalizacji najbliższej placówki cCEL można znaleźć na oficjalnej stronie programu www.ccel.pl. Portal zawiera również wiele cennych informacji dla chorych na cukrzycę.

Nowoczesne metody edukacyjne

Osoby korzystające z porad edukacyjnych w cCEL mogą też, oprócz spotkań indywidualnych, brać udział w specjalnych sesjach edukacyjnych w małych grupach pacjenckich. Sesje prowadzone przez wyszkolone Pielęgniarki Edukacyjne w innowacyjny sposób uczą jak należy radzić sobie z cukrzycą na co dzień. Podczas takich spotkań nieocenioną pomocą dydaktyczną są Mapy Konwersacyjne™. To nowoczesne narzędzie edukacyjne pozwalające diabetykom aktywnie uczestniczyć w zajęciach, stworzone zostało przez agencję Healthy Interactions we współpracy z International Diabetes Federation Europe (Międzynarodową Federacją ds. Cukrzycy w Europie) oraz z firmą Eli Lilly. Mapy Konwersacyjne™ to zestaw siedmiu ilustrowanych plansz poruszających takie tematy jak: „Życie z cukrzycą”, „Na czym polega cukrzyca?”, „Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna”, „Rozpoczęcie insulinoterapii”, „Cukrzyca i pielęgnacja stóp”, „Powikłania i leczenie cukrzycy” oraz „Życie rodzinne w przypadku cukrzycy typu 1”.

Informacje zamieszczone w arkuszach dają możliwość systematycznego poznawania i łatwego przyswajania wiedzy o cukrzycy oraz sposobów radzenia sobie z nią. Mapy Konwersacyjne™ mają na celu zaangażowanie niewielkich grup diabetyków do otwartej i konstruktywnej dyskusji na temat choroby. Podążając kolejno ścieżkami map, cukrzycy uczestniczący w warsztatach natrafiają na problemy, z którymi muszą sobie codziennie radzić. Fachowe doradztwo Pielęgniarki Edukacyjnej oraz wzajemna wymiana doświadczeń diabetyków uczęszczających na sesje, pomagają chorym na cukrzycę w umiejętnym pokonywaniu tych trudności. Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze zapewniającej uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, co pozwala bez skrępowania zaangażować się w dyskusję.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze