loader

Kontrolerzy podatkowi wejdą do firm

Według najnowszego globalnego badania EY Tax Risk and Controversy Survey, firmy na całym świecie muszą przygotować się na zwiększoną liczbę kontroli podatkowych. Aktualnie 95% firm działających w prawie 50 krajach na świecie prowadzi przynajmniej jeden spór podatkowy. Prognozy na najbliższe dwa lata wskazują na wzrost liczby kontroli o ponad jedną trzecią.

Badanie EY pokazuje, że ryzyka podatkowe dla firm wchodzą w nową erę, charakteryzującą się intensyfikacją kontroli. Obecnie 95% ankietowanych organizacji prowadzi spór podatkowy w przynajmniej jednej z jurysdykcji, w której działają, a wartość ponad połowy z nich (52%) przekracza 1 milion dolarów.

„Analiza EY wskazuje, że na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych zwiększy się o ponad 1/3. Działania związane z egzekwowaniem podatków były najczęściej wskazywaną obawą (35%) przez ankietowanych liderów obszarów podatkowych w firmach” – mówi Michał Goj, Partner w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych w Dziale Doradztwa Podatkowego, EY Polska.

Pandemia koronawirusa początkowo zmieniła priorytety organów podatkowych, ale teraz działania wracają ze zdwojoną siłą. Proces ten jest wspierany przez rosnącą digitalizację procesów podatkowych, częściowo wymuszoną przez zmiany regulacyjne. Organy administracji publicznej nie tylko zbierają od przedsiębiorstw coraz więcej danych, ale również znacznie lepiej je analizują.

Szczególne obawy budzą potencjalne działania organów administracji publicznej w obszarze międzynarodowych regulacji. W tej kategorii dominuje obszar cen transferowych, na który wskazało 63% ankietowanych. Równocześnie aż 55% firm wskazuje, że rozwiązania takie jak BEPS 2.0 zwiększą obciążenia podatkowe, a 45% uważa, że wpłyną na prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli.

W efekcie firmy zwracają coraz większą uwagę na zarządzanie swoimi działaniami w obszarze podatków na poziomie międzynarodowym. Niemal połowa (44%) ankietowanych organizacji centralizuje aspekty związane ze sporami podatkowymi, a jedynie 3% pozostawia większość z nich na poziomie wyłącznie lokalnych zespołów.

Wzrost ryzyk podatkowych na poziomie lokalnym i międzynarodowym sprawia, że organizacje podejmują coraz bardziej zdecydowane kroki w celu zwiększenia swojej ochrony. Wyniki badania wskazują, że 38% przedsiębiorstw mianowało już osobę odpowiadającą za obszar postępowań podatkowych. Równocześnie aż 80% ankietowanych uważa, że takie działanie przyniosłoby znaczącą wartość dla ich organizacji.

Badanie EY – Tax Risk and Controversy Survey – przeprowadzono w czwartym kwartale 2022 roku. Wzięło w nim udział 2 127 liderów odpowiedzialnych za kwestie prawne i podatkowe w organizacjach działających w 47 krajach i 20 sektorach gospodarki.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze