loader

Kenijski rolnik kwestionuje zmiany klimatu: Nowa twarz denializmu

Flaga narodowa Kenii z czarnymi, czerwonymi i zielonymi paskami z białą obwódką oraz emblematem tarczy Masajów i włóczni powiewa na tle czystego, błękitnego nieba.

Kisii, Kenia, 15 czerwca 2024 r. – Jusper Machogu, 29-letni kenijski rolnik, zyskał rozgłos na mediach społecznościowych dzięki swoim kontrowersyjnym poglądom na temat zmian klimatycznych. Na platformie X, wcześniej znanej jako Twitter, Machogu regularnie publikuje treści negujące wpływ człowieka na zmiany klimatu, zyskując tysiące obserwujących i darowizn od zwolenników, w tym z Zachodu.

„Zmiany klimatu są w większości naturalne. Cieplejszy klimat jest korzystny dla życia,” twierdzi Machogu, choć naukowcy jednoznacznie wykazali, że globalne ocieplenie spowodowane jest emisją gazów cieplarnianych. Jego kampania „Fossil Fuels for Africa” promuje wykorzystanie paliw kopalnych, argumentując, że są one kluczowe dla rozwoju kontynentu.

„Potrzebujemy paliw kopalnych do rozwoju naszej Afryki,” napisał Machogu, zyskując poparcie nie tylko od swoich rodaków, ale głównie od osób z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Wielu jego zwolenników to osoby promujące teorie spiskowe, nie tylko dotyczące zmian klimatycznych, ale także szczepionek, Covid-19 i wojny na Ukrainie.

Dr Joyce Kimutai, kenijska klimatolog, krytykuje jego poglądy, podkreślając, że brak zrozumienia danych naukowych prowadzi do błędnych wniosków. „To nie jest religia ani przekonania, to analiza danych,” mówi dr Kimutai.

Machogu, mimo krytyki, twierdzi, że jego poglądy są autentyczne i niezależne. Udało mu się zebrać ponad 9,000 dolarów z darowizn, które częściowo przeznaczył na pomoc lokalnym rodzinom, w tym budowę studni i dostarczanie butli gazowych.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze