loader

Jak konstrukcja domu wpływa na komfort akustyczny mieszkańców?

Izolacja akustyczna i akustyka pomieszczeń to istotne cechy jakościowe budynków, bardzo ważne w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia ich użytkowników. Jaki wpływ na nie mają materiały, z jakich są one zbudowane? Która technologia wznoszenia ścian zapewnia najlepszą ochronę przed hałasem zewnętrznym? Na te i inne pytania odpowiedzieli naukowcy z największego w Europie parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva, przeprowadzając szereg pomiarów i analiz. Zobacz, co wykazały!

Planując budowę domu koncentrujemy się zazwyczaj na aspekcie estetycznym i funkcjonalności powierzchni, często zapominając o izolacji akustycznej, a to od niej w dużej mierze zależy czy będziemy czuli się dobrze przebywając wśród własnych czterech ścian. To ona pozwala odizolować się od niepożądanych dźwięków i hałasów, które potrafią skutecznie zakłócić nam pracę, naukę, wypoczynek i wytrącić z równowagi, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo, warto wiedzieć, że jednym z wymagań podstawowych Prawa budowlanego jest konieczność zapewnienia właściwej ochrony przed hałasem!

Tymczasem hałas towarzyszy nam każdego dnia w naszych domach. Jego źródłem mogą być sprzęty codziennego użytku, takie jak np. telewizory, radia, kina domowe, odkurzacze, pralki, wentylatory, kosiarki, wiertarki, ale także ruch uliczny, pracujące maszyny, wiatr i inne rozmaite dźwięki z otoczenia.

Pozostawanie pod wpływem hałasu może powodować szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia i samopoczucia – m.in. powodować stres, rozdrażnienie, zmęczenie, a w dłuższej perspektywie prowadzić nawet do poważniejszych dolegliwości. Dlatego dobrze jest zadbać zarówno o izolację akustyczną, jak i odpowiednią akustykę pomieszczeń.

Kwestią dźwięku najlepiej zająć się już na etapie projektu budowlanego, kiedy mamy dużo więcej możliwości zarówno w doborze odpowiednich technologii, jak i materiałów. Pomocne mogą okazać się wyniki badań zrealizowanych w parku badawczym Baumit Viva, w którym naukowcy sprawdzają wpływ poszczególnych technologii oraz materiałów budowlanych na czynniki środowiskowe kształtujące mikroklimat wnętrz, takie jak m.in. temperatura, wilgotność, zanieczyszczenie powietrza czy właśnie oddziaływanie dźwięków.

Konstrukcja ścian a ochrona przed hałasem z zewnątrz

Zależność wygląda następująco: im lepsza izolacyjność akustyczna (Rw) od dźwięków powietrznych, mierzona w decybelach (dB), tym wyższy poziom komfortu związany z przebywaniem w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że dla ochrony przed dźwiękami zwiększenie izolacyjności akustycznej o 10 dB, jest odbierane przez człowieka jako o połowę mniej hałasu.

Aby dowiedzieć się, który materiał budowlany najskuteczniej powstrzymuje hałas zewnętrzny i zapewnia spokojną przestrzeń wewnątrz, w parku badawczym Baumit Viva przeprowadzono pomiary izolacji akustycznej. Wykazały one, że przed hałasem najlepiej zabezpieczają otynkowane ściany wykonane z betonu i cegieł z odpowiednią izolacją zewnętrzną. Najwyższą wartość izolacji akustycznej – 49 dB – osiągnął dom z betonu, którego ściany ocieplono systemem Baumit Resolution z płytą rezolową Baumit ResolutionTherm. Domy z drewnianym szkieletem wykazały najniższe wartości – 40 dB. Natomiast dom z cegły bez izolacji – 42 dB.

Materiały ścienne a akustyka wnętrz

1 2

O autorze