loader

Igrzyska olimpijskie w Polsce?

Premier Donald Tusk potwierdził podczas konferencji prasowej w podwarszawskim Karczewie, że Polska zamierza podjąć starania o organizację igrzysk olimpijskich. To ambitne przedsięwzięcie zostało ogłoszone w symbolicznym miejscu – na Orliku, gdzie Premier wspólnie z Ministrem Sportu i Turystyki, Sławomirem Nitrasem, zapowiedział również rozbudowę programu „Aktywna Szkoła” oraz modernizację istniejących Orlików.

Orliki – kontynuacja sukcesu sprzed lat

Podczas konferencji Premier Donald Tusk przypomniał, że Orliki, czyli kompleksy boisk sportowych, stanowiły ogromny sukces rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. „Bardzo nam zależy na tym, żeby idea wielkiego sportu, idee olimpijskie, nasi bohaterowie – nie tylko igrzysk, ale generalnie bohaterowie wyobraźni – żeby to się przekładało też na sport codzienny i żeby ci najmłodsi znaleźli wielką motywację” – mówił Premier, podkreślając znaczenie tych obiektów dla rozwoju sportu wśród młodzieży.

Premier przypomniał również, że to właśnie dzięki Orlikom udało się poprawić warunki do uprawiania sportu w Polsce. „Jeśli chodzi o Orliki, to byłem współautorem tej idei i jestem do dzisiaj bardzo szczęśliwy z tego powodu. To jest chyba jedyna rzecz, której nikt nie krytykuje” – dodał Tusk.

W 2024 roku rząd planuje przeznaczyć ponad 207 milionów złotych na modernizację Orlików. Obecnie w Polsce znajduje się 2604 Orlików, co daje łącznie 5208 boisk. Wieloletnie użytkowanie sprawiło, że wiele z tych obiektów wymaga modernizacji, aby mogły dalej spełniać swoje funkcje. Minister Sławomir Nitras podkreślił, że „my jesteśmy gotowi, jako Ministerstwo Sportu, w ciągu tego roku i dwóch najbliższych zabezpieczyć pieniądze na modernizację wszystkich polskich Orlików”. Planowana jest również budowa 1000 nowych Orlików w najbliższych latach, na co przeznaczono 225 milionów złotych.

„Aktywna Szkoła” – sport nie tylko w czasie lekcji

Program „Aktywna Szkoła” ma na celu umożliwienie dzieciom, młodzieży, a także całym rodzinom korzystania z obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi. Minister Sławomir Nitras zwrócił uwagę na ogromne znaczenie dostępności obiektów sportowych dla lokalnych społeczności: „Stworzyliśmy w tym roku największy program sportu powszechnego, jaki kiedykolwiek był w Ministerstwie Sportu. Program Aktywna Szkoła doprowadził do tego, że z 3 tysięcy obiektów sportowych zdjęto kłódki po lekcjach”.

Animatorzy prowadzący zajęcia w ramach tego programu otrzymują wynagrodzenie pokrywane w całości przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Premier Tusk podkreślił, że „dzisiaj animatorzy mogą mówić o jakiejś elementarnie przyzwoitej kwocie za godzinę pracy. Pod koniec zeszłego roku były to pieniądze, które prawie doprowadziły do zaniku grupy animatorów”. Dzięki wzrostowi wynagrodzenia do 60 zł za godzinę, program zyskał nową dynamikę i popularność.

Olimpiada w Polsce?

Najbardziej elektryzującą zapowiedzią było ogłoszenie starań Polski o organizację igrzysk olimpijskich. Premier Tusk zaznaczył, że choć jest to ambitny cel, Polska traktuje go bardzo poważnie. „Mamy kilka takich rzeczy w naszym życiu, które łączą wszystkich bez względu na poglądy polityczne. Myślę, że do momentu, kiedy znicz olimpijski zapłonie w Warszawie, właśnie ten cel może rzeczywiście zjednoczyć wszystkich” – mówił Premier.

Minister Sławomir Nitras potwierdził, że Polska jest gotowa od strony organizacyjnej na przeprowadzenie igrzysk. „Ten projekt nie dotyczący tylko sportu, to też infrastruktura. I to również społeczny projekt” – stwierdził, podkreślając, że igrzyska mogłyby stać się „kołem zamachowym” dla całej Polski, podobnie jak miało to miejsce podczas Euro 2012.

Donald Tusk poinformował, że według wstępnych rozmów z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, igrzyska w Polsce mogłyby się odbyć w 2040 lub 2044 roku.

Przejrzystość i rozliczenia w polskim sporcie

Podczas konferencji poruszono także kwestię transparentności finansowania sportu w Polsce. Premier podziękował Ministrowi Nitrasowi za wprowadzenie przepisów, które mają na celu poprawę sytuacji kobiet w polskim sporcie oraz przejrzystość wydatków związków sportowych. „Dziękuję za projekt ustawy, zgodnie z którą 30% miejsc we władzach sportowych, w związkach sportowych musi być dla kobiet” – powiedział Premier.

Minister Nitras dodał, że istnieją formalne rekomendacje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które zobowiązują instytucje sportowe do pełnej przejrzystości finansowej. Na apel Ministerstwa Sportu w sprawie ujawnienia wydatków związanych z igrzyskami olimpijskimi odpowiedziały wszystkie związki sportowe z wyjątkiem Polskiego Związku Badmintona oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. „Dobre praktyki, oficjalny dokument Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nakazuje ujawnianie takich informacji” – podkreślił Minister.

Starania o organizację igrzysk olimpijskich w Polsce to ambitny, ale możliwy do zrealizowania cel. Premier Donald Tusk i Minister Sławomir Nitras jasno deklarują, że Polska jest gotowa podjąć to wyzwanie. Wspieranie rozwoju infrastruktury sportowej, modernizacja Orlików oraz programy takie jak „Aktywna Szkoła” stanowią fundamenty, na których Polska może budować swoją przyszłość jako gospodarza największej imprezy sportowej na świecie.

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze