loader

Finansowanie inwestycji na rynku stomatologicznym

Polski rynek usług stomatologicznych z roku na rok rośnie. W 2018 roku był wart 10 mld zł. Agencja badań rynku PMR przewiduje na przyszły rok wzrost do ponad 12 mld zł. Obecnie 70 proc. pacjentów stomatologicznych leczy się w prywatnych klinikach, pomijając świadczenia NFZ. Do korzystania z refundowanych przez NFZ wizyt zniechęcają odległe terminy a także fakt, że tylko część zabiegów jest objęta państwowym finansowaniem. A w Polsce istnieje duża potrzeba opieki stomatologicznej. Statystyki pokazują, że to właśnie stomatolog jest najczęściej odwiedzanym przez Polaków lekarzem specjalistą. Aż 12,2 proc. rodaków wskazuje, że w czasie ostatniej specjalistycznej wizyty skorzystało właśnie z usług dentysty.

 

Rozwój branży stomatologicznej w Polsce

 

Według najnowszych danych Naczelnej Izby Lekarskiej (z marca 2019 r.) w Polsce zarejestrowanych jest około 37 tys. dentystów. Nie jest to jednak dostatecznie dużo. OECD podaje, że wskaźnik liczby lekarzy stomatologów na 1000 mieszkańców jest w Polsce najniższy z całej Unii Europejskiej.

 

– Mimo że powstają nowe prywatne gabinety stomatologiczne, nasz rynek nadal nie jest wystarczająco nasycony. W Polsce brakuje dentystów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Aby nasz kraj mógł dogonić pozostałe państwa UE, potrzebne będą inwestycje w nowo otwierane gabinety stomatologiczne – mówi Tomasz Szyszka, Medical Industry Business Development Manager w Siemens Financial Services.

 

Ponadto, raport PWC wskazuje, że jednym z najważniejszych trendów w branży medycznej w Polsce jest rozwój turystyki medycznej, która w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie rok do roku w tempie 12-15 proc. Do Polski przyjeżdża co roku prawie 400 tysięcy zagranicznych pacjentów (zarówno z krajów zachodnich, jak i wschodnich). Są to głównie osoby korzystające z usług klinik stomatologicznych, uzdrowisk oraz medycznych spa. Popularność naszego kraju wynika z wysokiej jakości usług medycznych oraz relatywnie niskich cen w porównaniu do zagranicy. To kolejny powód, dla którego warto myśleć o otwieraniu nowych gabinetów. Jednocześnie rośnie popyt na usługi stomatologii estetycznej. To trend ogólnoświatowy, którego wzrost generuje głównie Ameryka Północna i Europa. Polski rynek wpisuje się w nurt tego wzrostu. Wraz ze wzmocnieniem klasy średniej będzie rosło zapotrzebowanie na zabiegi stomatologii estetycznej. Właśnie ten typ wizyt lekarskich jest najczęstszym powodem przyjazdów turystów medycznych do naszego kraju.

 

– Pacjenci, zarówno polscy, jak i zagraniczni, coraz częściej przy wyborze dentysty kierują się nie ceną, a jakością usług, na którą składa się wiedza lekarska i wyposażenie gabinetu w profesjonalny, specjalistyczny sprzęt. Z tego powodu tak ważne są inwestycje w rozwiązania najnowszej generacji. Technologia w tej branży bardzo szybko idzie naprzód. Bez takich inwestycji zapewnienie najwyższej jakości opieki dentystycznej staje się w dzisiejszych czasach bardzo trudne – mówi Krzysztof Błażejczyk, właściciel firmy Stern Weber Polska.

 

Dentysta – wzorcowy kredytobiorca

 

Otwarcie gabinetu stomatologicznego wiąże się z dużymi wydatkami. Oprócz konieczności wynajmu odpowiedniego lokalu, głównym trzonem inwestycji pozostaje specjalistyczny sprzęt medyczny.

 

1 2

O autorze