loader

Fed: Zagraniczne spekulacje to nie nasz problem

W czwartek amerykańskie indeksy nie zdołały zdobyć nowych lokalnych szczytów. Dzisiaj dowiemy się czy bezrobocie w USA utrzymało się w listopadzie na najwyższym poziomie od 26 lat.

Ekonomiści oczekują, że po przekroczeniu w ubiegłym miesiącu 10 proc. stopa bezrobocia w USA utrzyma się na poziomie 10,2 proc. Barack Obama zapalając choinkowe lampki w Waszyngtonie zaapelował do przedsiębiorców o pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy, ale o działaniach podejmowanych przez firmy nie decydują chęci, lecz szeroko rozumiane warunki biznesowe. Za rekordowo wysoką dziurę w budżecie państwa, poszczególnych stanów czy wydłużenie okresu stacjonowania amerykańskiej armii w Afganistanie i Iraku wkrótce podatnicy zapłacą wyższymi podatkami, ponieważ szanse na powstrzymanie olbrzymiej machiny generującej wydatki są nikłe.

W czwartek w Senacie szef banku centralnego, Ben Bernanke ubiegający się o drugą kadencję, odpowiadał na niewygodne pytania o rolę Fed w kryzysie finansowym. Stwierdził m.in., że zagrożenie powstania baniek spekulacyjnych na zagranicznych rynkach w związku w osłabieniem dolara nie jest problemem Fed oraz, że inne banki centralne posiadają odpowiednie instrumenty, których powinny użyć, jeśli są zaniepokojone wzrostem cen wybranych aktywów. Można to odbierać, jako odpowiedź na zarzuty chińskich urzędników, którzy wprost twierdzili w tym tygodniu, że dolarowy carry trade zachęca spekulantów do kupna akcji i nieruchomości.

author avatar
Open Finance
Open Finance SA to największa firma doradztwa finansowego w Polsce, która działa na rynku od 2004 roku. Mocną pozycję zawdzięcza połączeniu doświadczenia z nowoczesnym podejściem do zarządzania finansami Klientów, którym bezpłatnie porównuje produkty banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. Ponad 1 000 doradców finansowych na terenie całej Polski jest do dyspozycji Klientów – już ponad 1,6 mln osób zaufało i skorzystało z usług Open Finance SA. W ofercie znajdują się wyselekcjonowane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ubezpieczenia i lokaty bankowe 21 banków.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze