loader

Credit Agricole i EFL zapraszają na II edycję Akcji Czysta Odra

Grupa osób stojących wokół stołu w rękawiczkach podczas akcji Czysta Odra.
Mężczyzna w zielonym kajaku trzymający rybę podczas udziału w Akcji Czysta Odra.
Grupa osób z Akcji Czysta Odra pozuje przed kajakiem.

Bank Credit Agricole razem ze spółką leasingową EFL oraz ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim zapraszają do udziału II edycji Akcji Czysta Odra. Od 28 kwietnia do 7 maja wolontariusze z Czech, Polski i Niemiec będą sprzątać brzegi i dopływy Odry. Celem akcji jest nie tylko praktyczne usuwanie ze środowiska wodnego odpadów i ale i edukacja o szkodliwości odpadów i w szczególnie mikroplastiku, który zatruwa wodę i życie w rzekach, jeziorach i Morzu Bałtyckim.

 

W I edycji Akcji Czysta Odra zorganizowanej w zeszłym roku, wzięło udział ponad 15 tys. osób i posprzątało brzegi rzeki Odry na całej jej długości 854 km od źródła w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. W ciągu 10 dni wolontariusze zebrali łącznie ponad 120 ton śmieci. W tym roku organizatorzy chcą powtórzyć to wydarzenie na jeszcze większą skalę – już zgłosiło się blisko 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy, a wciąż napływają kolejne zgłoszenia.

 

– Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu czystość rzek, łąk, lasów, wsi i miast, do wspólnego sprzątania. Oczywiście że to nie nasze śmieci, ale nasza planeta, na której nam zależy i chcemy żeby była czyta i piękna. Dla nas samych, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków – zachęca ekolog Dominik Dobrowolski.

 

Każdy może stworzyć swoją lokalna akcję , skrzyknąć rodzinę, znajomych, przyjaciół i wspólnie z nimi oczyścić fragment brzegów rzeki w swojej okolicy. – Nasza akcja obejmuje całe dorzecze Odry i wszystkie jej dopływy. Zapraszamy chętnych, którzy posprzątają np.: Wartę, Nysę Kłodzką lub Łużycką, Bóbr, Pełcznicę, Prudnik, Barycz czy Ślęzę. Najważniejsze, aby zaadaptować tak symbolicznie swój kawałek rzeki i nie tylko posprzątać brzegi, ale przypilnować, aby nie były zaśmiecane – mówi Przemysław Przybylski, koordynator akcji w banku Credit Agricole.

 

Lokalni organizatorzy mogą otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji. Darczyńcą grantów jest bank Credit Agricole. Zgłoszenie lokalnego sztabu należy wysyłać do regionalnych koordynatorów akcji:

 

§  Dominik Dobrowolski odpowiada za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola. Kontakt: [email protected], tel. 697 092 978.

 

§  Stowarzyszenie EKO-UNIA koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Kontakt: Anna Adamczyk: [email protected], tel. 511 032 036.

 

§  KPWK Krosno Odrzańskie jest regionalnym koordynatorem akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Kontakt: Wojtek Kliszewski: [email protected], tel. 661 068 040.

 

§  Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina jest regionalnym koordynatorem akcji od Słubic do Świnoujścia. Akcje lokalne można zgłaszać przez formularz zgłoszeniowy: https://lnkd.in/dyrxzGBE a wszelkie pytania można kierować na maila: [email protected], tel. 725 559 666.

 

Akcja Czysta Odra jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, której celem jest budowanie świadomości problemu nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku. W tym roku kampania skupia się na edukacji poświęconej problemowi mikroplastiku, czyli drobinek tworzyw sztucznych niewidocznych dla ludzkiego oka, które w wodzie łączą się z drobnoustrojami, cząsteczkami toksyn lub ścieków i przez wodne zwierzęta często mylone są z pokarmem. Aby przeciwdziałać temu problemowi należy przede wszystkim zmniejszyć zużycie plastiku i poprawić system zbiórki i przetwarzania plastikowych odpadów. Więcej informacji na ten temat, a także na temat Akcji Czysta Odra można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl

author avatar
Credit Agricole Bank Polska S.A.
Credit Agricole Bank Polska jest bankiem uniwersalnym, który od blisko 20 lat funkcjonuje na polskim rynku i jest jednym z najczęściej polecanych banków w Polsce. Działa w obszarze bankowości detalicznej, korporacyjnej, rolniczej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w obszarze consumer finance. Jest częścią Grupy Crédit Agricole, która znajduje się wśród 10 największych banków na świecie pod względem wartości aktywów, działa w 47 krajach na świecie i obsługuje ponad 51 milionów klientów.
O autorze