loader

Akt oskarżenia za wyłudzenie 11 milionów złotych unijnej dotacji

Akt oskarżenia przeciwko 22 osobom, w tym 11 członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej dotacje unijne, został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wśród oskarżonych znajdują się byli członkowie zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz były urzędnik samorządowy. Śledztwo prowadziła Delegatura CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Oszustwa na wielomilionową skalę

Zarzuty dotyczą wniosków o dofinansowanie projektów z branży nowych technologii, w których podawano fałszywe informacje, nierzetelne dane finansowe oraz zawyżano koszty realizacji projektów. Łączna kwota wyłudzonych środków przekracza 11 milionów złotych, a sprawcy planowali wyłudzić jeszcze 112 milionów złotych.

Ponadto, oskarżeni dopuścili się oszustw na rzecz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, powodując straty przekraczające 4 miliony złotych, oraz próbowali wyłudzić ponad 10 milionów złotych od dwóch banków.

Nieodpowiednie zarządzanie spółką i przekroczenie uprawnień

Byłym członkom zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarzucono niegospodarność, która doprowadziła do strat w mieniu zarządzanego przez nich podmiotu przekraczających 6 milionów złotych, oraz stworzenie bezpośredniego zagrożenia wyrządzenia szkody o wartości ponad 25 milionów złotych. Urzędnikowi samorządowemu zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

Wielowątkowe śledztwo CBA

W trakcie śledztwa, CBA przeprowadziło ponad 100 przeszukań, zabezpieczyło 200 nośników danych i przesłuchało setki świadków, biegłych oraz specjalistów. Europejskie nakazy dochodzeniowe zostały wydane w celu realizacji czynności procesowych za granicą. Zgromadzony materiał dowodowy zawiera ponad 3 miliony kart.

Kary dla oskarżonych

Członkom grupy przestępczej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności za popełnienie przestępstw związanych z wyłudzeniem dotacji. Byłym członkom zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz urzędnikowi samorządowemu grozi również kara do 10 lat pozbawienia wolności w związku z zarzutami o niegospodarność i przekroczenie uprawnień. Naukowcom z Politechniki Gdańskiej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynów związanych z oszustwami na szkodę spółki.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
O autorze