loader

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kenii: Rozmowy o współpracy gospodarczej, rolnictwie i kryzysie energetycznym

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Kenii, gdzie odbył szereg ważnych spotkań z przywódcami tego kraju. W trakcie rozmów z prezydentem Williamem Samoei Ruto omawiano przyszłość relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Kenią oraz współpracę w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologii ochrony środowiska.

Ceremonia oficjalnego powitania w Nairobi była preludium do spotkania „w cztery oczy”, podczas którego Prezydenci Polski i Kenii omawiali kluczowe kwestie dotyczące współpracy obu państw. Prezydent Duda zaznaczył, że ta wizyta stanowi historyczny moment, gdyż po raz pierwszy polski przywódca odwiedza Kenię od nawiązania relacji dyplomatycznych między krajami, które miało miejsce 61 lat temu.

Tematem rozmów były przyszłe kierunki rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Kenią, a także współpraca w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologii ochrony środowiska. W kontekście kryzysu żywnościowego i energetycznego, spowodowanego rosyjską inwazją na Ukrainę, Prezydent Duda podkreślił znaczenie wspólnego działania i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Podczas konferencji prasowej Prezydent Duda wspomniał o październikowym polsko–kenijskim forum gospodarczym w Nairobi, organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Forum to zebrało licznych przedsiębiorców zainteresowanych współpracą między oboma krajami.

W trakcie ceremonii podpisywania memorandów, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna reprezentujący Polskę, omówił kwestie współpracy w obszarze rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Prezydent Duda relacjonował sytuację produkcji mleczarskiej w Polsce, prezentując polskie doświadczenie w nowoczesnej produkcji mleczarskiej.

Ważnym elementem rozmów było również przedstawienie przez Prezydenta Dudy sytuacji na wschodniej granicy Polski i wpływu rosyjskiej agresji na kryzys żywnościowy i energetyczny. Prezydent Duda wyraził gotowość do nawiązania współpracy i wsparcia dla Kenii w obliczu trudnych wyzwań.

W planach wizyty w Afryce Wschodniej Prezydentowi Dudzie towarzyszyć będą rozmowy z Prezydentami Rwandy i Tanzanii, fora gospodarcze z udziałem polskiego biznesu, podpisanie umów bilateralnych oraz spotkania z przedstawicielami Polonii. Planowane jest również zwiedzanie wielkich inwestycji, takich jak huta cyny w Kigali, będącej największą inwestycją polskiego kapitału w Afryce.

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze